Ana SayfaGüncelAçlık grevleri: HDP’den Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na 72 dilekçe

Açlık grevleri: HDP’den Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na 72 dilekçe

HABER MERKEZİ – Leyla Güven’in 149 gün önce başlattığı ve 1 Mart tarihinden itibaren tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri sürüyor. HDP’nin İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi, “tüm yetkilileri sorumluluğa hukuku işletmeye davet ediyorum” dedi. Gergerlioğlu ayrıca, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na 72 dilekçe verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, 72 cezaevinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na 72 dilekçe verdi.

Gergerlioğlu verdiği önergede, Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması talebiyle sürdürdüğü açlık grevi eyleminin 149’uncu, Irak Kürdistan Bölgesi’nin Erbil kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın 136’ncı, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin 111’inci, Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın ise 80’inci gününde olduğunu hatırlattı.

Önergede, açlık grevinde bulunanların sağlık durumlarının kötüye gittiği de ifade edildi.

“Leyla Güven hastaneye kaldırılmıştı daha önce ve taleplerin karşılanmaması üzerine tedaviyi reddetmişti ve evine geri gönderilmişti. Leyla Güven her an ölebilir açıkçası. Hiç söylemek istemediğimiz bir kelime ancak bu bir gerçek, 149 gündür açlık grevinde olan Hakkari Milletvekilimiz hayati tehlike altında.”

Tecridin sonlandırılması ile açlık grevlerinin biteceğini belirten HDP’li vekilin önergesinin devamında, şu ifadeler yer aldı:

“Ancak halen adım atılmıyor ve milletin bir vekilinin adeta ölümü bekleniyor. Buradan tüm yetkilileri sorumluluğa hukuku işletmeye davet ediyorum. Leyla Güven’in ve diğer insanların istediği sadece ve sadece barışın önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Açlık grevlerinin talebinin tecridin kaldırılması ve barışın yolunun açılması olduğunu tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz ve duyarlılığa davet ediyoruz.”

Açlık grevleri ve ölümler

Leyla Güven’in 8 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi devam ediyor.

Güven’in yanı sıra 7 bin tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi ve aktivist de yurt dışında açlık grevi eylemini sürdürüyor.

1 Mart tarihinden itibaren tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri devam ederken, cezaevlerinde altı siyasi tutuklu yaşamına son vermişti:

17 Mart’ta Zülküf Gezen Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 23 Mart’ta Ayten Beçet Gebze Cezaevi’nde, Zehra Sağlam 24 Mart’ta Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin’de, Medya Çınar 25 Mart’ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Yonca Akici 1 Nisan’da Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde ve son olarak Siraç Yüksek 2 Nisan’da Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde.

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri alıkonularak polis ve jandarma ablukasında defnedilirken, kitlesel ziyaretler ise engelleniyordu.

Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.
Önceki Haber
Otobüste bir kadını tacize maruz bıraktı, kaçması başka bir kadın tarafından engellendi
Sonraki Haber
Maraş'ta Emine Yıldız'ı öldüren erkek tutuklandı