Ana SayfaGüncelAçlık grevleri: Leyla Güven 166, cezaevleri 128 gündür eylemde

Açlık grevleri: Leyla Güven 166, cezaevleri 128 gündür eylemde

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Leyla Güven bugün tam 166 gündür açlık grevinde. 7 bin tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi ve aktivist de dünyanın birçok yerinde aynı eylemi sürdürüyor. Açlık grevlerine ilişkin Ankara’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis engel olurken, polis şiddetine maruz kalan dört avukat ile HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Kılıçarslan gözaltına alındı.

Leyla Güven, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebi ile 166 gündür açlık grevinde.

DTK Eş Bakanı ve HDP Milletvekili Güven’le aynı taleple yurt dışında ve cezaevlerinde başlatılan eylemler de sürüyor.

HDP üyesi Nasır Yağız’ın Erbil’deki eylemi 153’üncü günde. Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 127, cezaevlerinde 16 Aralık 2018 tarihinde eyleme başlayan tutuklular ise 128 gündür açlık grevinde.

HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor.

Cezaevlerindeki ölümler

1 Mart tarihinden itibaren tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemlerinde tutuklular 52 günü geride bırakırken, cezaevlerinde bugüne dek yedi siyasi tutuklu yaşamına son verdi.

17 Mart’ta Zülküf Gezen Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 23 Mart’ta Ayten Beçet Gebze Cezaevi’nde, 24 Mart’ta Zehra Sağlam Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin’de, 25 Mart’ta Medya Çınar Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 1 Nisan’da Yonca Akici Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 2 Nisan’da Siraç Yüksek Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, son olarak 5 Nisan’da Mahsum Pamay da Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşamını sonlandırdı.

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri alıkonularak polis ve jandarma ablukasında defnedilirken, kitlesel ziyaretler her defasında engellendi.

Avukatlar gözaltına alındı

Açlık grevindeki tutukluların yakınlarının gerçekleştirdiği çeşitli eylemler polis engeline rağmen sürerken, Ankara Kızılay’da konuya ilişkin yapılmak istenilen basın açıklaması da polislerce engellendi.

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) bulunduğu ve açlık grevleri eylemini takip eden komisyon, açıklama yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’na devam eden konuyla ilgili hazırladığı raporu sunacaktı.

Komisyon üyelerinin basın açıklamasına engel olan polis, grubun dağılması talep etti. Açıklama yapmakta ısrar eden gruba polis biber gazı ve plastik mermi sıktı.

MA’nın haberine göre avukatlar polis şiddetine maruz bırakılırken, avukat Kenan Maçoğlu, Veysi Eksi, Ahmet Baran ve Bülent Aşa gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan ise kafasına aldığı darbe sonucu hastaneye kaldırıldı. Kılıçarslan’ın daha sonra gözaltına alındığı bildirildi.

ÖHD, gözaltına alınan avukatların serbest bırakıldığını aktardı.

Buradaki polis engelinin ardından basın açıklaması İHD Genel Merkezi’nde yapıldı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan,  “Polis saldırısı olmasaydı hazırladığımız raporları, Adalet Bakanlığı’na ve Meclis’te bulunan siyasi partilere iletecektik. Ama buna izin vermediler” dedi.

Komisyon’un yaptığı açıklamaların ardından belirlenen bir heyet siyasi partilerle görüşme gerçekleştirmek için Meclis’e gitti.

Talep ne?

Leyla Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.

Hem Güven hem diğer birçok eylemcinin sağlık durumu kritik eşiği aşmış durumda. Ancak hükümet eylemler karşısındaki sessizliğini sürdürüyor.

Previous post
Tüketici güven endeksi Nisan’da arttı, karamsarlık sürüyor
Next post
Saldırı sonrası HDP'den Kılıçdaroğlu'na ziyaret