Ana SayfaGüncelBilgen: Herkes seçilmiş iradeye saygı duyacak

Bilgen: Herkes seçilmiş iradeye saygı duyacak

HABER MERKEZİ – Kars’taki 23 Nisan töreninde Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nuhut’un elini sıkmadığı Kars Belediye Eş Başkanı Bilgen, törendeki tavrı “büyük bir tahammülsüzlük” olarak değerlendirerek, “Herkesin seçilmiş iradeye saygı duyması gerekiyor” dedi.

Kars’ta düzenlenen 23 Nisan törenine katılan Kars Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut’un Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediye Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın elini sıkmamıştı.

Bilgen, törende kendilerine yönelik bu tavrı, Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’e değerlendirdi.

“Herkesin dikkatli olması gerekiyor”

23 Nisan protokolündeki tutum karşısında herkesin sorumlu olması gerektiğini söyleyen Bilgen şunları ifade etti:

“Bu şehirde herkesin seçilmiş iradeyi tanıması ve saygı duyması gerekiyor. Biz bu manzarayı, bu tabloyu elbette ki bir polemik konusu yapmak, uzatmak istemiyoruz. Ama bu tutum, bu tavır bize karşı değil, halka, seçmene karşıysa o zaman bu durum çok farklı oluyor.

O şahıs da maaşını bize oy veren vermeyen Karslıların vergilerinden alıyor, ben de oradan alıyorum. Dolayısıyla herkesin bundan sonra daha dikkatli olması gerekiyor. Biz mevzuatın gerektirdiği tavrı ortaya koyduk. Ama bu tavır, bu kurallar herkesi kapsıyor. Herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

Askerin törendeki tavrı “büyük bir tahammülsüzlük” olarak yorumlayan Bilgen, geçmişte de bu tür manzaraların yaşandığını hatırlatarak, “alt-üst hiyerarşisi içerisinde bu kişi kime bağlıysa bizim muhatabımız da odur” dedi.

“Böyle bir şey bir daha yaşattırmam”

Kendilerine yönelik bu tutumun üstünün kapatılmaması gerektiğini belirten Bilgen, son olarak şunları söyledi:

“Bu tutum üstü örtülecekse, unutulacaksa ben bir kez daha aynı manzarayı asla yaşatmam. Sonuçta bu benim şahsımla ilgili bir şey değildir. Bu bir makamla ilgili tavırdır.

Bu şehrin belediye başkanının reva görüleceği muamele şamar oğlanı muamelesi değildir. Ben asla bir daha kimseye böyle bir şey yaşattırmam. Dolaysıyla törendeki manzarayla ilgili yapılacak işlemi göreceğiz.

Ben bir etkinliğe katıldığımda protokolde bulunanlara el uzatmama gibi bir davranış içerisine giremem. Yani şahsı tekrar karşımda gördüğümde ne benim elimin havada kalmasına izin veririm ne de ben aynı şekilde birine muamelede bulunurum. Bu durumu da kendi kişisel ahlakımla, siyasi nezaketimle bağdaştırmam.”

Previous post
Bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan imama 25 yıl hapis verildi ancak tutuklama yok
Next post
4 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkek önce serbest bırakıldı sonra tutuklandı