Ana SayfaDünyaCezayir’de Devlet Başkanı Buteflika istifa etti

Cezayir’de Devlet Başkanı Buteflika istifa etti

HABER MERKEZİ – Uzun süredir protestoların sürdüğü Cezayir’de, Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın görevinden istifa ettiği duyuruldu.

Cezayir’de Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın aylardır süren protesto gösterilerinin ardından dün (Salı günü) istifa ettiği duyuruldu.

İstifa bilgisini, Cezayir’in resmi haber ajansı APS paylaştı.

Cezayir devlet televizyonu ise Buteflika’nın Anayasa Konseyi’ne “bugünden geçerli” olmak üzere dün istifa ettiğini bildirdiğini aktardı.

Buteflika’nın istifa etmesinin ardından başkent Cezayir’de onlarca insanın kararı kutlamak için toplandığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Buteflika’nın 28 Nisan’da görevinden ayrılacağı duyurulmuştu.

Cezayir’deki durum ne?

İşsizlik oranının yüksek olduğu ve büyük sosyal sorunların yaşandığı Cezayir’de yolsuzluk da çok yaygın.

Devlet Başkanı Buteflika, 2011 yılında yaşanan “Arap Baharı”nın ardından reform sözü vermişti. Ancak insan hakları örgütleri Cezayir’de medya ve muhalefet üzerinde ağır bir iktidar baskısı olduğunu söylüyor.

Devlet Başkanlığı’na beşinci kez adaylığını açıklayan Buteflika, 2013 yılında felç geçirmişti. Ancak Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, tekerlikli sandalye kullanan Abdülaziz Buteflika’nın sağlık sorunlarının, bir dönem daha devlet başkanlığı görevinde bulunmasının önünde bir sorun teşkil etmediği görüşündeydi.

Muhalifler ise Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika’nın perde arkasında devlet işlerini yönettiği ve bu görevi ileride resmen devralacağını söylüyordu.

Ülkede 22 Şubat’tan bu yana düzenlenen protestoların ardından da Buteflika, beşinci kez adaylığını koyduğu başkanlık seçimlerinden çekilmişti.

Tepkilere neden olan erken seçim vaadinde bulunan Buteflika, seçimlerin ardından 2019 yılı sonuna kadar siyasi ve anayasa reformu için ulusal konferans düzenleneceğini dile getirmişti.
Önceki Haber
Seçimin ardından: İtirazlar yapıldı, tartışmalar sürüyor
Sonraki Haber
Başrolde Jessie Buckley var: “Wild Rose”dan fragman yayınlandı