Ana SayfaGüncelGebze’de yine polis engeli: Gözaltı ile tehdit edilen anneler zorla kaldırıldı

Gebze’de yine polis engeli: Gözaltı ile tehdit edilen anneler zorla kaldırıldı

HABER MERKEZİ – Cezaevlerinde açlık grevinde olan çocuklarının eylemine ses vermek isteyen Gebze’deki ailelerin eylemi bir kez daha engellendi. Ablukaya alınan aileler polise tepki göstererek, “Bizi öldürseniz de gelmeye devam edeceğiz” dedi.

Açlık grevinde olan çocuklarının eylemine ses vermek isteyen ailelerin Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istedikleri oturma eylemi 20’nci gününde bir kez daha engellendi.

Eyleme destek amaçlı Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ile Özgür Genç Kadın (ÖGK) Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) temsilcilerinin yanı sıra 3 günlük açlık grevi eyleminde olan ESP üyeleri Ümit Yıldız, Makbule Özdemir ve Aygül Akyüz de katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe Örgütü binasında bir araya gelen aileler, buradan cezaevine gitmek için araçlarına doğru yürüdü.

İlçenin 50 metre ilerisinde bulunan araçlarına doğru yürüyen ailelerin önü  polisler tarafından kesildi.

Polis ile tartışan aileler, “Çocuklarımız için buradayız. Ne yapsanız ne etseniz de vazgeçmeyeceğiz” diyerek oturma eylemi başlattı.

‘Gözaltına alırsanız alın’

Aileleri ablukaya alan polislerin, “Burada oturmaya devam ederseniz gözaltı yapacağız dağılın” demesi üzerine aileler, “Avukatlarımız gelene kadar kalkmayacağız. Gözaltına alırsanız alın, bizi burada öldürürseniz öldürün” diyerek yanıt verdi.

Ailelere müdahale eden polisler, herkesi zorla ayağa kaldırdı.

Polise tepki göstererek ilçe binasına geri dönen aileler, yarın kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Ailelere şiddet

Açlık grevi eylemi yapan tutukluların yakınları çeşitli eylemler yaparken, aileler sık sık polis şiddetiyle karşılaşıyor.

Gebze ile Mardin Kızıltepe’de yaşananlar bunun örnekleri. Gebze’de 19 Nisan’daki eylemde sivil giyimli bir polis kadınları tartaklamış, polisin elindeki copla kadınları sırtlarından iteklerken “yürü yürü” diyerek bağırması kameralara yansımıştı.

Gebze’de 19 Nisan’dan bu yana yapılmak istenen eylemlerde polisin tutumu hiç değişmedi.

Kızıltepe’de de Hevlet Öncü, açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek isterken polis tarafından yerde sürüklenerek gözaltına alınmıştı.

Açlık grevleri

Leyla Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Küçükçekmece’de bu kez araçla çocuk kaçırmaya çalıştılar
Sonraki Haber
Gerekçe KHK'li olmaları: HDP'li iki meclis üyesinin mazbataları iptal edildi