Ana SayfaGüncelHDP’den YSK’ye Şemdinli ve Esendere için olağanüstü itiraz

HDP’den YSK’ye Şemdinli ve Esendere için olağanüstü itiraz

HABER MERKEZİ – HDP, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ve Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesindeki ‘usulsüz seçmen kayıtları’nın incelenmesi ve seçimlerin yenilenmesi talebiyle olağanüstü itirazda bulundu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ile Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlere ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) olağanüstü itirazda bulunuldu.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilen itiraz dilekçesinde Şemdinli’de HDP’nin 3 bin 303, AKP’nin ise 3 bin 447 oy aldığı ve aradaki farkın 154 olduğu hatırlatıldı.

Şemdinli’de 8 ayrı adreste toplamda bin 976 seçmen kaydının tespit edildiği ve gerekli yerlere bildirilmesine rağmen itiraz süreçleri içerisinde başvuruların kanunun öngördüğü biçimde incelenmeden karara bağlandığı savunuldu.

Aynı durumun Esendere beldesi için de geçerli olduğu belirtilen dilekçede, burada ise 6 ayrı adreste 691 seçmen kaydının tespit edildiği ifade edildi.

Esendere seçimlerinde AKP 915 oy alırken, HDP ise 838 aldı. Aradaki fark 77 oy olarak kayda geçildi.

Seçimler yenilensin talebi

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“İktidarın Şemdinli ve Esendere gibi küçük ilçe ve beldelerde seçimi kazanabilmek için kolluk kuvvetleri dahil bir çok seçmen taşıdığını seçmen kayıtlarında yaptığımız incelemelerde tespit ettik. Şemdinli’nin 24 Haziran seçmen sayısı göz önüne alındığında belediye seçimlerine yakın tarihlerde yapılan seçmen kaydırmalarının organizeli yapıldığını göstermektedir. Şemdinli’de adaylar arasındaki oy farkı 154’ten ibarettir. Dolayısıyla partimizce bu olağanüstü itiraz başvurusunda yer verdiğimiz hususlar seçimin sonucuna kesin derece müessir edecek durumlardır.

“Hukuka aykırılıkların giderilmesi halinde ve yeniden seçim kararı alınması durumunda seçim sonuçlarının değişme ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü adaylar arasındaki oy farkı Şemdinli’de 154, Esendere beldesinde 77’den ibarettir. Dolayısıyla öncelikle söz konusu seçmen kayıtlarının gerçeğe uygun olup olmadığının araştırılması ve usulsüz seçmen kayıtlarının silinmesi neticesinde Şemdinli ve Esendere seçim bölgelerinde seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir.”


HDP’nin “KHK’li seçilmişler” itirazına YSK’den ret: Altı belediye AKP’ye geçti

Tatvan: HDP’nin seçimin yenilenmesi için yaptığı itiraza ret


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AA'nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na verildi
Sonraki Haber
Britanya'da futbolculardan ırkçılığa karşı boykot: 'Yeter'