Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası faizde değişikliğe gitmedi

Merkez Bankası faizde değişikliğe gitmedi

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda haftalık repo faiz oranında değişiklik yapmadı.

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) 2019 yılı Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Banka, iktisatçıların beklentileri doğrultusunda politika faizi olan yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihale faizinde değişikliğe gitmedi.

PPK sonrası yapılan açıklamada gıda ve ithal girdi fiyatlarındaki artışlara dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

“İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.”

Karar sonrası dolar 5.95’i aştı

Merkez Bankası’nın kararı öncesinde 5.88 seviyelerinde seyreden dolar kuru, kararın açıklanmasıyla 5.95’i aştı.

Kur, saat 14.05 itibarıyla 5.9544’da yer aldı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Merkez Bankası’nın faiz kararında önceki kararlarda yer alan ‘ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılacaktır’ ifadesini çıkarmış olması kurun sıçramasına yol açmış görünüyor” dedi.

Bir diğer iktisatçı Ümit Akçay ise, “MB’nin önceki açıklamalarında yer alan ‘ilave sıkılaştırma’ ifadesinin bugünkü açıklamada metinden çıkarılması, faiz indiriminin gündeme alınması olarak algılandı. TL’de sert hareketler var” yorumunda bulundu.
Önceki Haber
Gazeteci Erk Acarer hakkında soruşturma başlatıldı
Sonraki Haber
1 Mayıs: Diyarbakır’da kutlamaların adresi İstasyon Meydanı