Ana SayfaEkonomiSeçimin ardından: Tanzim satış noktalarında ‘soğan kıtlığı’ başladı, fiyat 10 liraya yaklaştı

Seçimin ardından: Tanzim satış noktalarında ‘soğan kıtlığı’ başladı, fiyat 10 liraya yaklaştı

HABER MERKEZİ – Sebzede tanzim satışlarının seçimin hemen öncesinde sokaktaki standlardan büyük marketlere taşınmasıyla birlikte yükselen ulaşılabilirlik ve talep nedeniyle ‘yok satmaya’ başlayan kuru soğanın fiyatı ‘patladı’. Tanzimsiz raflarda fiyat 10 liraya dayandı.

Seçimlerin bitmesiyle tanzim satış noktalarının meydanlardan kaldırılarak zincir süpermarketlerin içine taşınmasıyla birlikte kuru soğan kıtlığı başladı.

Mersin Hali’nde kilosu 5.50, İstanbul Hali’nde ise 6.50 lira olan kuru soğanın fiyatı tanzim satışlar nedeniyle 2 liraya düşünce halk, süpermarketlere hücum etti.

Süpermarketlerin birçok mağazasında bulunamayan kuru soğan online satış listelerinden de çıkarıldı.

Kuru soğan stoğu tükenirken küçük marketlerde fiyat 10 liraya yaklaştı.

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, içinde tanzim satış bulunmayan küçük marketlerde ise kuru soğanın kilosu 7 ile 9.95 liradan satılıyor.

Yetkililer ‘fiyat düşecek’ diyor

Yetkililer, bir ay sonra birçok üretim bölgesinde kuru soğan sökümlerin başlamasıyla birlikte fiyatların düşüşe geçeceğine inanıyor.

Tanzim satış noktalarının “seçim yatırımı” olduğuna dikkati çeken kaynaklar, “Seçim bitince süpermarketlerin içine taşıdılar. Yakında stok olmadığı gerekçesiyle hepsini kapatacaklar” yorumunu yapıyor.

“Bu satışlar seçim için yapıldı” deniliyordu

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, bir süre önce yaptığı açıklamada soğan fiyatlarının seçimden sonra 10 liraya çıkacağı konusunda uyarıda bulunarak, şunları söylemişti:

“Bütün girdilere yüzde 60 ile yüzde 120 oranında zam yap, ondan sonra da domates, soğan ve patlıcanı 1-2 lira ucuzlattım diye reklam yap. Tarım kredi kooperatifleri kanalıyla üreticiden sebze alınıyor. Halcilerin ödediği rüsum belediyeye ödenmiyor, halcilerin ödediği Bağ-Kur katkı payı ve hal kirası ödemesi yapılmıyor, üreticiden aldığı ürünü tanzim satış mağazalarına götürmek için nakliyeye ödenen para verilmiyor, nakliye devlet imkanlarıyla yapılıyor.

“Tanzim satışlarda çalıştırılanlar belediyeden. Ürünleri tanzim satışlara sattırırken marketlerden alınan vergi alınmıyor. Devlet şu anda bunları kendisi üstleniyor. Böyle olunca otomatik olarak fiyatlar düşer.

“Bu satışlar seçim için yapıldı. Seçimler bittiği an eski tas eski hamama dönecek. Yine üreticinin sıkıntısı olacak ve yine fiyatlar yükselecek. 31 Mart’tan sonra gıda enflasyonu artacak.”

Previous post
Yönetmen Felix van Groeningen'in gözünden: "Beautiful Boy"
Next post
Soğanda ‘sıfır gümrük’ uygulaması uzatıldı