Ana SayfaGüncelYıldırım ‘kaybedilmiş seçim’ dedi ve ekledi: Hepimiz biliyoruz, bu seçimlerde aday yarışmadı

Yıldırım ‘kaybedilmiş seçim’ dedi ve ekledi: Hepimiz biliyoruz, bu seçimlerde aday yarışmadı

HABER MERKEZİ – İstanbul seçimleriyle ilgili konuşan ‘Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Yıldırım, “Seçimde adaylar yarışmadı” dedi, seçimlerin geride kaldığını ifade ederek ‘kaybedilmiş seçim’ ifadesini kullandı: “Ben kaybedilmiş bir seçimi kazanmak için uğraşacak bir insan değilim. Bu makamların daha fazlasını gördüm, daha fazlasında sorumluluk aldım.”

31 Mart yerel seçimlerinde ‘Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu karşısında kaybeden AKP’li Binali Yıldırım, “Kasımpaşa Anadolu Lisesi Mezunları Pilav Günü” etkinliğinde yerel seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım İstanbul seçimleri ile ilgili, daha önceki görevlerine göndermede bulunarak, “Ben kaybedilmiş bir seçimi kazanmak için uğraşacak bir insan değilim” dedi.

“Bu makamların daha fazlasını gördüm, daha fazlasında sorumluluk aldım. Benim hassasiyetim, bizlere verilen oyların yerli yerine gidip gitmediğinden emin olmak. Bunun için çaba gösterdik.

“Düşünün birbirine eşit oy almış iki aday var. Oylar yüzde 10 kadar, 850 bin oy sayılıyor ve 15 bin oy bizim lehimize yeniden kazanılmış oluyor. Hâlbuki kaybeden de kazanan da aynı olması lazım. Eğer hata varsa, iptal oy varsa bunların eşit olarak değerlendirilmesi lazım.

“Bu bile başlı başına farkın 29 bin 500’den 13 bine iniyor olması sadece 850 bin sayılan oyda bunun gerçekleşmiş olması, 8,5 milyon oyun sayıldığında, basit bir kıyasla ne olacağını ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu seçimle ilgili insanların kafasında hiç yok olmayacak bir soru işareti olmuştur.

“Bütün bunlar geride kaldı. Hukuki bir süreç Yüksek Seçim Kurulu’nda devam ediyor. Bize düşen onun sonucunu beklemek ve ondan sonra da herkes işine gücüne bakacak.”

“Seçimde adaylar yarışmadı”

Seçimlerin geride kaldığını kaydeden Yıldırım, “Bundan sonra şehrin güzelliği için, İstanbul’un marka değerinin yükselmesi için, daha yaşanılır bir şehir haline getirilmesi için yapılacak çalışmaları izleyeceğiz, takip edeceğiz. Konumumuz ne olursa olsun elimizden gelen katkıyı sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Yıldırım, “Bu seçimin kendi sosyolojisi var, kendi şartları var. Onun içinde değerlendirilmesi lazım. Seçimde adaylar yarışmadı, bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla adaylardan biri kaybetti biri kazandı diye değerlendirmek çok sağlıklı olmaz” diye devam etti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kazancı Yokuşu'nda anma, 1 Mayıs'a çağrı
Sonraki Haber
Küçükçekmece’de bu kez araçla çocuk kaçırmaya çalıştılar