Ana SayfaGüncelGazeteci Ali Sönmez Kayar’ın yargılandığı dava ertelendi

Gazeteci Ali Sönmez Kayar’ın yargılandığı dava ertelendi

HABER MERKEZİ – ETHA muhabiri Ali Sönmez Kayar ile sekiz kişinin yargılandığı davada ‘adli kontrol’ ile yurtdışı yasağı kararlarının kaldırılması talebi reddedildi. Bir sonraki duruşma 31 Ekim’de.

Dokuz ay süren tutukluluğunun ardından Ekim 2018’de tahliye edilen Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Ali Sönmez Kayar ile sekiz kişinin ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması yapıldı.

Duruşmada, tutuksuz sanıkların bir kısmı ve avukatlar hazır bulundu.

Önceki celse dinlenilmesine karar verilen gizli tanıkların ise duruşmada hazır olmadığı görüldü.

Kimlik tespitinin ardından söz alan tutuksuz sanık ESP MYK üyesi Sıtkı Güngör, hakkındaki ‘adli kontrol’ ve yurtdışı yasağı kararlarının kaldırılmasını talep etti.

Ardından söz alan avukat Mustafa Taylan Savran, “Bazı dosyalarda yurt dışı yasakları makul süre içerisinde mahkemeler tarafından kaldırılmaya başlandı. İki yıldır süren bir dava var önünüzde. Adli kontrol kararlarının artık kaldırılması gerekiyor. Dosyadaki suç vasfının değişeceğini ve beraat alacağını düşünüyorum. Adli kontrol kararları artık bir cezaya dönüşmüştür. Bu adli kontrol kararının kaldırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

İddia makamı ise mütalaasında dosyadaki eksik hususların giderilmesi için ek süre talep etti.

Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki ‘adli kontrol’ kararlarının devamına hükmetti.

Ayrıca karar uyarınca tanıklar Zafer Atılım ve Sercan Kaya’nın dinlenmesi için müzekkere yazılmasına, aksi durumda haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 31 Ekim’de.

Previous post
Yıldırım’dan İmamoğlu'yla televizyonda tartışmaya şartlı kabul
Next post
Tanıklar 'baskı altında ifade verdik' dedi, gazeteci Ataman yine tahliye edilmedi