Ana SayfaGüncelİstanbul seçimleri: Avrupa Konseyi heyet gönderecek

İstanbul seçimleri: Avrupa Konseyi heyet gönderecek

HABER MERKEZİ – Avrupa Konseyi, İstanbul’da tekrarlanacak Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için gözlem heyeti göndermek istediğini açıkladı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini izlemek üzere heyet göndermek istediklerini duyurdu.

Bu açıklama, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Biz Kongre’yi tüm yerel seçimlerde seçimleri gözlemlemeleri için davet ettik, ediyoruz, yine edeceğiz” açıklaması sonrasında geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre Knape, kongrenin talebini Avrupa Konseyi nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Kaan Esener’e gönderilen mektupla iletti.

Mektupta, “Kongre, resmi davetin zamanında ulaşması kaydıyla 23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçimleri izlemek üzere heyet göndermeye niyetlidir” ifadesi kullanıldı.

Anders Knape: Kaygılıyız

Kongre Başkanı Anders Knape, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararı sonrası yaptığı açıklamada durumdan kaygı duyduklarını ifade etmişti.

“İstanbul’daki seçimleri büyük bir kaygıyla karşılıyoruz ve Türk makamlarını seçim sürecinin güvenliğini sağlamak için her türlü önlemi almaya çağırıyoruz.”

Karar sonrası açıklama yapan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da durumun “seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verecek potansiyele sahip olduğunu” belirtmişti.

Jagland’ın sözcüsü aracılığıyla yapılan açıklamada, “Özgür ve adil seçimler için gerekli şartlardan seçim gününden önce emin olunmalı, sonra değil” ifadesi kullanılmıştı.

31 Mart yerel seçimlerini izlemek üzere Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden 22 kişilik heyet, seçimleri izlemek üzere Türkiye’de bulunmuştu.
Önceki Haber
Fotoğraflarla “İnsanlığın Portresi”
Sonraki Haber
YSK Dersim'de 6 mazbatayı iptal etti