Ana SayfaGüncelMüebbet hapis cezası onanan Nevin Yıldırım için ‘adalet’ eylemi

Müebbet hapis cezası onanan Nevin Yıldırım için ‘adalet’ eylemi

HABER MERKEZİ – Kendisine cinsel saldırıda bulunan erkeği öldürdüğü için yaklaşık 7 yıldır tutuklu bulunan Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasını protesto eden kadınlar, 30 Mayıs’da eylem yapacak.

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Korukaya köyünde kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i özsavunmada bulunarak öldürdüğü için hakkında verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım’a yeniden yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilmişti  ve ceza 23 Mayıs’ta Yargıtay tarafından da onanmıştı.

Bu karara tepki gösteren kadınlar 30 Mayıs’ta Ankara’da “Hayatı istiyoruz, Nevin Yıldırım için adalet istiyoruz” sloganıyla bir eylem düzenleyecek.

Ankara Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yarın Sakarya Caddesi’nde, Kadınlara ‘yeriniz ya mezar ya cezaevi’ diyenlere cevabımız var. Hayatı İstiyoruz! Nevin, Name, Yasemin, Aylin, Çilem ve Hava için şiddete karşı güvencemiz olan haklarımız için yarın 18.30’da Sakarya Caddesi’nde ses çıkarıyoruz.”

Ne olmuştu?

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmüştü.

O tarihten itibaren tutuklu olarak yargılanan Yıldırım hakkında 2015 yılında müebbet hapis cezası verilmişti.

Avukatların davayı Yargıtay’a taşımasıyla açılan temyiz davası ise 14 Eylül 2017’de görülmüştü.

Yargıtay da yerel mahkemenin müebbet hapis cezasını usulden bozmuştu.

Dosya yeniden yargıtaya gelmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın onanması yönünde görüş yazarak dosyayı yeniden Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’ne göndermişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Nevin’e verilen müebbet hapis cezasını onamıştı.
Önceki Haber
Kaftancıoğlu: 31 Mart'ta AKP seçmeninden oy almıştık, 23 Haziran'da bu daha da artacak
Sonraki Haber
Gazeteci Kadri Gürsel cezaevine gönderildi