Ana SayfaEkonomiTarımda destek primi: Üçte biri eksik ödeniyor, ‘çiftçi cezalandırılıyor’

Tarımda destek primi: Üçte biri eksik ödeniyor, ‘çiftçi cezalandırılıyor’

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ramazan Bayramı öncesi ödeneceğini açıkladığı destekleme primi çiftçiye bugün ödeniyor. Fakat ödenen tutar, daha önce açıklanandan 1 milyar lira eksik; geri kalanının ne zaman ödeneceği ise soru işareti. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’a göre “çiftçinin hak ettiği desteği dahi tam olarak ve zamanında alamaması çiftçiyi cezalandırmak anlamını taşıyor”.

Türkiye ekonomisinde kriz derinleşirken, gıda fiyatları ve tarım ana gündem maddelerinin başında geliyor.

Buradaki dikkat çekilen noktalardan biri de tarımsal destek, yani çiftçiye, üreticiye verilen destek.

Ancak çiftçiler 2018 yılında üretilen ve satılan ürünlerin desteklerini hem daha yeni alabiliyor hem de eksik.

‘Çiftçi cezalandırılıyor’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs’ta yaptığı konuşmada, Ramazan Bayramı öncesinde 2 milyar 400 milyon lira kütlü pamuk primi, 662 milyon lira yağlık ayçiçeği primi ve 365 milyon lira çiğ süt primi ödeneceğini açıklamıştı.

Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya, aspir ve kanola üreticilerine prim ödemelerinin tarihi ise bugün.

Fakat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre bu ödeme, Erdoğan’ın açıkladığı tutarın altında, yani sadece 2 milyar lira.

Bu durum, prim ödemelerinde yüzde 30 kesinti yapıldığı anlamına geliyor.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın aktardığına göre ödemelerin neden tam yapılmadığı açıklanmadı.

Fakat konuyla ilgili tek sorun bu değil. Aynı açıklamaya göre 2018 ürünü pamuk ve yağlı tohumlar fark destek ödemeleri bu akşam saat 19.00’da yapılacak.

Dolayısıyla eksik ödemelerin çiftçiye ulaşması da Pazartesi’ye kalıyor.

Tarım yazarı Yıldırım’a göre bunun anlamı ‘çiftçiyi her anlamda cezalandırmak’.

Ürün desteklerinin hem geç hem de eksik ödendiğini vurgulayan Yıldırım’ın kaydettikleri şöyle:

“Tarımsal desteklerle ilgili ödemeler hep gecikmeli yapılıyor. Çiftçi üretirken de, destekler ödenirken de hep cezalandırılıyor. Cumhurbaşkanı, ‘bayramdan önce ödenecek’ diye açıklama yapıyor. Bakan, eksik ödeme yapılacağını söylüyor. Çiftçi hak ettiği desteği bile tam olarak ve zamanında alamıyor. Bu destekler, 2018 ürünlerinin desteği. Hem geç ödeniyor hem de eksik. Üstelik akşam 19.00’dan sonra hesaplara yatırılıyor. Çiftçi parayı pazartesi alabilecek. Çiftçi her anlamda cezalandırılıyor. Sonra da üretim yapması bekleniyor.
“Çiftçiler 2018 yılında üretilen ve satılan ürünlerin desteklerini daha yeni alırken, 2019 ürünü için yapılacak destek miktarları henüz belli değil. Buğday, arpa başta olmak üzere bazı ürünlerde 2019 ürünleri hasat ediliyor. Çiftçilerin hangi ürüne ne kadar destek alacağı resmi olarak açıklanmadı. Destekleme kararnamesi yayınlanmadı. 2019 destekleri 2020’de ödenecek.”
Previous post
Adalet Bakanı Gül'den gazeteci Gürsel'in kelepçeli fotoğrafına tepki
Next post
Yıldırım kardeşler davasında mütalaa verildi, karar 19 Haziran'da