Ana SayfaGüncelYSK’den 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimleri kararları

YSK’den 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimleri kararları

HABER MERKEZİ – Yüksek Seçim Kurulu’nun, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimleri için belirlediği esaslara göre asker, hükümlü ve kısıtlı olan seçmenler oy kullanamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenmesi kararının ardından kurul, seçimlere dair esasları belirledi.

Buna göre asker, hükümlü ve kısıtlı olan seçmene ‘oy atamaz’ şerhi düşülecek.

YSK, 23 Haziran seçimlerinde sandık kurulu listelerini ilk kez siyasi partilere verilmesine de karar verdi.

Seçmen listelerinin güncellenmeyeceğini ve 31 Mart’taki listelerin kullanılacağını belirten YSK, 31 Mart’ta sandık kuruluna üye veren partilerin yine üye vereceğini de kaydetti.

Karar ile 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi usul ve esasları şöyle sıralandı:

 • Seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit ve ilan edilmesine gerek bulunmayacak.
 • 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçime katılmış siyasi partiler bu seçime de katılabilecek ve bu seçim için oy verme tarihi 23 Haziran 2019 Pazar günü olacak.
 • Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak, ancak; ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar İstanbul İl Seçim Kurulu’nun belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.
 • 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek, yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.
 • Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.
 • 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.
 • 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimden sonra ortaya çıkan 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun”un, “silah altında bulunan erler, onbaşılar, kıta çavuşları, askeri öğrenciler, cezaevindeki hükümlüler, kısıtlılar ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar”ı içeren 7. ve 8. maddeleri kapsamındaki seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek.
 • İstanbul’da yapılacak yenileme seçimlerinde seçmen kütükleri üzerinde değişiklik yapılamayacağından, YSK’nin 26 Şubat 2018 tarihli, 2018/1133 sayılı kararındaki esaslar uyarınca ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlardan, yerleşim yeri adresi İstanbul dışı olan veya ceza infaz kurumunu birinci adres olarak bildirenlerin seçmen listelerindeki kayıtlarına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek.
 • Seçimlerde görevlendirilecek sandık kurulu başkanlarının, 298 sayılı Kanun’un 22. maddesine göre kamu görevlilerinden belirlenmesi zorunlu olduğundan, bu kişiler 298 sayılı Kanun’un 26. maddesinde belirtilenler hariç mutlaka mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından belirlenecek.
 • Seçimlerde görevlendirilecek bir asıl bir yedek sandık kurulu üyesi de, 298 sayılı Kanun’un 23’üncü maddesinin değişik 6’ncı fıkrasına göre öncelikle kamu görevlilerinden belirlenmesi zorunlu olduğundan; 298 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesinde belirtilenler hariç olmak üzere mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından belirlenecek. Bu usule göre belirlenenlerden mazereti uygun görülen olduğu takdirde, yerlerine yine mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından görevlendirme yapılacak. Bu şekilde belirlenen sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılacakları ilan olunan siyasi partilere talepleri halinde verilecek.
 • Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan İstanbul İl Seçim Kurulu’nca hazırlanarak uygulanacak.
 • Yapılacak seçim SEÇSİS’ten tanımlanacak.
 • 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan seçimde kullanılacak sandık seçmen listeleri ve her bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı 31 Mart seçimi ile aynı olacak.
 • 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde sandık kurullarına üye veren partiler, İstanbul ilinde gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde de sandık kurullarına üye verebilecek.
 • İstanbul’da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde seçime katılma yeterliliği tespit ve ilan edilen siyasi partilerin müşahit bulundurma hakları olacak.
 • Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar oy verme gününden önce 23 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren, kendilerini tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilan, pankart veya afiş gibi malzemeleri yapıştırmak amacıyla o seçim çevresi içerisinde, belediyelerce doğrudan kullanılan ve ilçe seçim kurullarınca belirlenen sabit ilan ve reklam yerlerinden süresi, sayısı ve ücreti eşit olmak şartıyla yararlanabilecek.

İstanbul seçimleri: Avrupa Konseyi heyet gönderecek


Kaynak: YSK
Previous post
ODTÜ'deki Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi: En az 17 öğrenci gözaltına alındı
Next post
Tekçi eğitime karşı tarihe düşülen bir dipnot: "Her Mal Dibistanek"