Ana SayfaDünyaABD’den İran’ın dini liderini de kapsayan yeni yaptırımlar

ABD’den İran’ın dini liderini de kapsayan yeni yaptırımlar

HABER MERKEZİ – ABD, İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımları devreye soktu. Yaptırımların hedefinde ülkenin dini lideriyle birlikte üst düzey askeri yetkilileri var.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü imzaladığı kararnameyle İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve yakınlarını ekonomik yaptırımlarla hedef aldı.

Yaptırımların hedefinde Hamaney’in yanı sıra İran’ın üst düzey askeri yetkilileri de var.

Yaptırımlar, söz konusu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını ve mali kaynaklara erişiminin engellenmesini öngörüyor.

Ayrıca bu hafta içinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in de yaptırım uygulanacak isimler kapsamına alınacağı duyuruldu.

Trump’a göre “İran’a güçlü ve orantılı bir yanıt”

Beyaz Saray’da kararnameyi imzalamadan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, söz konusu yaptırımların “İran’ın artan provokatif eylemlerine verilen güçlü ve orantılı bir yanıt olduğunu” söyledi.

“Rejim tehlikeli eylemlerinden ve nükleer silah üretilmesi, uranyum zenginleştirilmesi, balistik füze geliştirilmesi, teröre destek, yabancı çatışmaların tetiklenmesi ve ABD ile müttefiklerine karşı düşmanca faaliyetler gibi hırslarından arınana kadar Tahran’a yaptırım uygulamayı sürdüreceğiz.”

Rusya ise ABD’nin İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklamasından önce, yaptırımları “yasa dışı” ilan etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Yaptırımları yasa dışı olarak kabul ediyoruz” dedi.

ABD-İran gerilimi

ABD ile İran arasındaki gerginlik, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran yönetimine yeni yaptırımlar getirmesiyle yeniden tırmanmıştı.

ABD, Umman Körfezi’nde geçen hafta iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan da İran’ı sorumlu tutuyor. İran ise saldırılarla ilişkisinin olmadığını belirtiyor.

Washington yönetimi, Umman Körfezi’ndeki tanker saldırılarının ardından Ortadoğu’ya ek bin asker gönderme kararı almıştı.

Ayrıca İran’ın RQ-4 Global Hawk tipi insansız hava aracını vurması nedeniyle bölgede gerilimi daha da artırmıştı.

Trump, İran’ın ülkesine ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından misillemede bulunmaya hazırlandıklarını ancak böyle bir saldırının 150 insanın ölümüne neden olacağını öğrendikten sonra, planlanan saldırıyı 10 dakika kala durdurduğunu belirtmişti.

Son olarak Amerikan basını ise Washington’ın Tahran’ın silah kontrol sistemlerine siber saldırı düzenlediğini öne sürmüştü.


Karınca, VOA Türkçe, BBC TürkçeÖnceki Haber
Motorine zam geldi
Sonraki Haber
Adana'da HDP ve DBP üyesi yedi kişi tutuklandı