Ana SayfaGüncelAİHM’den emsal karar: Süryanice soyadı yasağı haksız bulundu

AİHM’den emsal karar: Süryanice soyadı yasağı haksız bulundu

HABER MERKEZİ – AİHM, “Amno” kelimesinin Türkçe olmadığı gerekçesiyle soyadı olarak kullanılmasını yasaklayan mahkeme kararını haksız bularak, Türkiye’yi mahkum etti. Kararla birlikte Türkiye’de Süryanice soyadı kullanımının önü açıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Süryanice “güvenilir kişi” anlamına gelen “amno” kelimesinin soyadı olarak kullanılmasını yasaklayan kararını haksız buldu, “Özel hayat ve aile hayatına saygı” hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Mardin’in Midyat ilçesinde 2005 yılında soyadını “Amno” olarak değiştirmek isteyen Midyat nüfusuna kayıtlı İsviçre vatandaşı Nuri Aktaş, soyadı değişikliği için Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Aktaş’ın başvurusunu değerlendiren mahkeme “Amno” kelimesinin Türkçe olmaması ve Soyadı Kanunu’na aykırı olduğunu öne sürerek, başvuruyu reddetti.

Aktaş’ın avukatı Rudi Sümer’in Yargıtay’a yaptığı itirazlardan da sonuç çıkmadı.

Müvekkilinin aynı zamanda İsviçre vatandaşı olması ve İsviçre’de resmi olarak “Amno” soyadını kullanıyor olması nedeniyle Türkiye’deki resmi işlemlerinde sorunlar yaşadığını belirten Sümer, mahkemenin kararının “ayrımcılık yasağı” ve “özel hayat ve aile hayatına saygı” hakkının yanı sıra eşitlik hakkının ihlalini içerdiğini belirterek, 2007 yılında davayı AİHM’e taşıdı.

İhlal kararı

Konuyu görüşen AİHM, aldığı kararla Türkiye’nin “Özel ve aile hayatına saygı” hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

AİHM kararında ayrıca, mahkemenin hükmünde “kamu yararı” gerekçesini sunmasını da “Başvuranların isimlerinin Türkçe olmayan isimlerle değiştirilmesinin kamu yararını nasıl etkileyeceği henüz kanıtlanmamıştır” ifadesine yer verdi.

AİHM, aynı zamanda başvurucu olarak Aktaş’a 1.500 euro manevi tazminat ödenmesine de karar verdi.

Emsal karar

Mahkeme kararını sosyal medya hesabından duyuran avukat Sümer, kararın emsal nitelik taşıdığını söyledi.

“AİHM tarafından 25/06/2019 tarihinde verilen karar ile, Süryanice soyadı kullanımına izin vermeyen Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi ile korunan ‘özel ve aile hayatına saygı’ hakkının ihlaline neden olduğuna karar vermiştir. Bu karar aynı zamanda Anayasanın 90/5 maddesi gereğince benzer mahiyetteki davalar karşısında bağlayıcı emsal niteliği teşkil ediyor.”
Previous post
Dünya Bisiklet Birliği, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu takvimden çıkardı
Next post
Pusula – Elend Aydın