Ana SayfaGüncelBerkin Elvan davası: ‘Rapordaki silah açısı doğru değil’

Berkin Elvan davası: ‘Rapordaki silah açısı doğru değil’

HABER MERKEZİ – Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın duruşmasında, dosyaya giren keşif raporundaki ifadelere ve sanık avukatlarına tepki gösteren Gülsüm Elvan, “Sizin yüzünüzden dünyada çocuk kalmadı be! Tabii böyle rapor gelir, arkanızda İçişleri Bakanı var” diyerek salonu terk etti. Duruşma 25 Eylül’e ertelendi.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 13. duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, Berkin’in ailesi ve avukatları ile sanık polis Fatih Dalgalı’nın avukatı katıldı.

Berkin’in vurulduğu yerde yapılan keşif sonucu hazırlanan rapor da dava dosyasına eklendi.


Berkin Elvan davası: Keşif raporuna göre ‘kusur tespitinde yetersiz kalındı’


Duruşma ilk olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan tanık Önder Demir’in ifadesiyle başladı.

t24’te yer alan habere göre olay yerine gitmediğini ileri süren Demir, “Zetçi polisleri tanımıyorum” dedi.

Görüntü kayıtlarından gösterilen kişileri de tanımadığını söyleyen Demir, “Gece 02:00 civarında oradan ayrıldık. Olayı haberlerden duydum” diye konuştu.

İkinci tanık ilk kez ifade verdi

Sanık polis Fatih Dalgalı ile beraber çalışan ve daha önce ifade vermeyen ikinci tanık Bekir Koçak ise duruşmaya Antalya’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile bağlandı.

Gezi eylemleri sırasında görevli olan Koçak, şunları söyledi:

“Ben yeni devrolduğum için araç koruma görevindeydim, aşağıya hiç inmedim. Olayın olduğu yere hiç gitmedim, arabadan ayrılamayız. Araba metrobüs durağında duruyordu. Fatih Dalgalı’yla 7-8 ay beraber çalıştık. İzletilen görüntülerdekileri tanımıyorum.”

Hâkimin Fatih Dalgalı’nın fotoğrafını göstermesi üzerine tanık Koçak, Fatih Dalgalı’yı “fotoğraftan çıkartamadığını” söyledi.

Berkin’in avukatlarından Can Atalay “Bilirkişi raporunda atışı yapan kişinin hedef gözeterek atış yaptığı açıklığa kavuşmuş durumda. Atış noktasıyla vurulma noktası arasındaki mesafe konusunda bu rapor bizi haklı çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Atalay, bu sırada hakimin kendisini dinlemeyip telefonla oynadığını belirtince, hakim tepki gösterdi. Duruşma esnasında karşı taraf avukatları ile kısa süreli yaşanan gerginlikten sonra duruşmaya devam edildi.

Duruşma savcısı gelen rapor ve delillerin hüküm vermek için yeterli olduğuna ve eksik hususun kalmadığı konusunda mütalaada bulundu.

‘Bu rapor ve dosya eksik’

Avukat Atalay ise bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunarak eksik hususların olduğunu belirtti.

“Raporda belirtilen 15-20 derecelik açı bizce doğru değildir. Kapsül ile çocuğun düşüşü eş zamanlı, Berkin 2 metreden uzun olmadığına göre rapordaki bu açı doğru değildir. Bilirkişi olay yerini keşfe geldiğinde, polislerle gelen ekip arasında tartışma çıktı. Bu sırada keşfin düzgün yapılmadığını düşünüyoruz. Raporun net olması gerekirken lafı fazlasıyla dolandırmışlar. 2. Zetçi’nin atış yaptığı açık. Çocuk ile kapsülün düşüşünün eş zamanlı olduğu açık. Dolayısıyla bu rapor eksiktir. ‘Emri ben verdim’ diyenleri dahil etmediği için, çevik kuvvet amirlerini dahil etmediği için bu dosya eksik.”

‘Arkanızda İçişleri Bakanı var’

Sanık Fatih Dalgalı’nın avukatı ise “Bilirkişi raporu teknik bir rapor. Etraftan dolanma yok. Atış açısının tespit edilemedi. Sanık tam olarak teşhis edilmemiştir. Maddi gerçek hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarılmamıştır” dedi.

Avukatların konuşması sırasında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Sizin yüzünüzden dünyada çocuk kalmadı be! Tabii böyle rapor gelir, arkanızda İçişleri Bakanı var” diyerek salonu terk etti.

Deliller Foça’ya gönderilecek

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, ZET’çi polislerden Yalçın Soner hakkında zorla getirme kararı düzenlenmesine karar verdi.

Mahkeme, görüntülerde sanık olduğu iddia edilen polisin ZET tüfeği kullanması sebebiyle yönetmenliklere talimatlara aykırı hakaret edip etmediği, olayda kusuru olup olmadığı hususunun dosyadaki adli tıp kurumu raporları, Jandarma Kriminal raporları, diğer bilirkişi raporları, ZET tüfeğinin ve kapsülünün özellikleri, olayın olduğu ana ilişkin görüntüler ve diğer deliller göz önüne alınarak rapor düzenlenmesine karar verdi.

Karara göre dosya İzmir Foça Jandarma Okul Komutanlığı’nda görevli gaz tüfeği eğitimlerinden oluşturulacak iki kişilik bilirkişi ile olay yeri inceleme bilirkişisi olmak üzere üçlü bilirkişiye tevdi için Foça ilçesinin bağlı bulunduğu ağır ceza mahkemesine talimat yazılacak.
Önceki Haber
Dört kentte ev baskınları: 10'u aşkın kişi gözaltında
Sonraki Haber
Gençlik Meclisi üyeleri hala gözaltında, HDP'den tepki