Ana SayfaGüncelGazeteci Beritan Canözer’e 15 yıla kadar hapis istemi

Gazeteci Beritan Canözer’e 15 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – Gazeteci Beritan Canözer’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada savcı, 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Gazeteci Beritan Canözer hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada, Canözer ve avukatı Resul Tamur hazır bulundu.

Duruşmada, tanık Canan Ceylan’ın beyanlarının okunması ardından söz alan Canözer, “Tanık beyanlarını kabul etmiyorum. Gazeteciyim sadece görevimi yapıyorum” dedi.

Ardından mütalaasını açıklayan iddia makamı, “Örgüt üyesi olduğu, örgüt içinde faaliyet yürüttüğü, örgütün üst düzey yöneticilerinin emir ve talimatlarıyla hareket ettiği” iddiasıyla Canözer’in 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Canözer, kabul etmediği mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Tanık Canan Ceylan’ın “örgüt üyeliği”nden 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra etkin pişmanlıktan yararlandığı ve 186 kişi hakkında beyanda bulunduğunu hatırlatan Canözer’in avukatı Resul Tamur, “Canan Ceylan ve Rıfayi İpek’in müvekkil hakkında beyanları vardır. Mahkumiyet istenildiğine göre iki tanığın yapmış olduğu tüm teşhislerin ve vermiş oldukları ifadelerin dosya arasına alınmasını istiyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Dosya maktulsüz cinayet dosyalarına benziyor. Müvekkilin örgüt üyeleriyle röportaj yaptığı ifade ediliyor ancak ortada yaptığı röportajlar yok. Beyanlar hakkaniyete aykırıdır. Dosyada röportaja ilişkin delil yok.”

Ara kararını açıklayan mahkeme, Canözer’in mütalaaya karşı savunma yapması için süre verdi ve duruşmayı Ekim ayına erteledi.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Çiçek: Oyun bozucu ve oyun kurucuyuz
Sonraki Haber
İstanbul'da Tacikistanlı kadın işkence edilerek öldürüldü