Ana SayfaGüncelİş kazası geçirdi, hastaneye sevk edildiği gün ‘işten çıkarıldı’

İş kazası geçirdi, hastaneye sevk edildiği gün ‘işten çıkarıldı’

HABER MERKEZİ – Erzincan’da faaliyet gösteren Angold Madencilik’te çalışırken iş kazası geçiren ve günlerce hastaneye sevk edilmeyen Mehmet Can isimli işçi, hastaneye götürüldüğü gün işten çıkarıldığını söyledi.

Erzincan İliç’teki Anagold Madencilik Şirketi’ne ait Çöpler Altın Madeni’nde çalışırken ayağına sülfürik asit dökülen işçi işten çıkarıldı.

Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle başka işte de çalışamadığını söyleyen Mehmet Can, hiçbir yetkilinin kendisini arayıp sormadığını belirtti.

Evrensel gazetesinden Özer Akdemir’in haberine göre, Anagold Madencilik Şirketi’nin İliç’teki altın madenine taşeron olarak iş yapan Teknokon Endüstri Tesisleri İnşaat ve Montaj AŞ’de işçi olarak çalıştığını belirten 40 yaşındaki Mehmet Can, yaşadığı kazayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Biz tesisten madene su taşıyacak boru hattını tamamladıktan sonra hattın testine başladık. Bu arada bir yerden sızıntı olduğu söylenerek bizi oraya tamire gönderdiler. Contasını değiştirecektik, bize hatta su var dediler. Sızıntı yapan boru bağlantısını açtığımda içindeki sülfürik asit ayağıma döküldü. Ayağımda iş ayakkabısı olmasına rağmen ayakkabı anında eriyip yamuldu ve asit ayağıma geldi.”

Hastaneye sevk edildiği gün ‘işten çıkarıldı’

Hemen iş yerindeki revire götürüldüğünü ve orada iş yeri hekiminin ayağına krem sürdüğünü belirten Can, iş kazasının ortaya çıkmaması için günlerce hastaneye sevk edilmediğini söyledi.

Çalıştığı firmanın iş güvenlikçisinin kendisini hastaneye göndertmediğini, 5-6 gün kampta ayaklarına krem sürerek tedavi etmeye çalıştıklarını iddia eden Can, “2018 Ekim ayının 31’inde oldu olay. Ayağımın her geçen gün daha da kötüye gitmesi üzerine doktor kazadan 6 gün sonra (5 Kasım 2018) hastaneye sevk etti beni. Doktora ayağıma sülfürik asit döküldüğünü ve 6 gündür krem sürülmesinden başka bir tedavimin yapılmadığını söyledim. Muayene tutanağına da böyle yazıldı. 7 gün istirahat ve başka kremler verdiler. Raporun ardından işe başladım ama çalışamadım ayağımın durumu nedeniyle. Beni 21 Kasım’da tekrar hastaneye sevk ettiler. Şirket sevk edildiğim gün, ‘İş bitti artık’ diyerek çıkışımı verdi” diye konuştu.

Can, son derece zor ekonomik koşullarda, yaralı ayağıyla yaşamını sürdürmeye çalıştığını ifade etti.

Mehmet Can, en son memleketi İskenderun’da demir çelik fabrikasında girdiği işinden de ayağındaki ağrılar nedeniyle bir ay bile çalışamadan ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

“Ayağım su topladı, iş ayakkabısı sürttükçe duramıyorum. Ayak tarak kemiklerinde de sorun var. Mecburen bugün işten çıkmak zorunda kaldım.”

Can’ın kaza geçirdiği sırada madende iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığını söylediği Kübra Yılmaz ise kendisinin iş güvenliği uzmanı olmadığını, Mehmet Can’ın tüm iddialarının gerçek dışı olduğunu ileri sürdü.

Gazete, şirket yetkililerine ise ulaşamadığını aktardı.


İş cinayetleri: Mayıs’ta en az 163 işçi yaşamını yitirdi, dokuzu çocuk

Previous post
AYM kararı esas alındı, öğretmen Ayşe Çelik beraat etti
Next post
Süleyman Soylu'dan Mustafa Ceceli'ye: 'Hormonlu Domates'ler sahiplerini buldu