Ana SayfaGüncelKürt seçmen fikrini söyledi, tehdit ediliyor: “Bu Türkiye’nin ayıbı”

Kürt seçmen fikrini söyledi, tehdit ediliyor: “Bu Türkiye’nin ayıbı”

HABER MERKEZİ – İstanbul seçimine ilişkin görüşlerini dile getirdikten sonra evinin duvarına yazılan isminin üzerine bıçak saplanarak tehdit edilen Kürt seçmen Reis Boz, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada “hak, hukuk, adalet” dediği için tehdit aldığını söyledi. Ailesinin kaygı ve korku yaşadığını dile getiren Boz, “Ama ben asla bu tehditlere pabuç bırakmam. Sonuna kadar da düşüncelerimi söyleyeceğim” dedi.

Kürt seçmen Reis Boz, İstanbul seçimine dair ‘İstanbul Times’ adlı Youtube kanalına konuştu, bu konuşması sosyal medyada gündem oldu.

“Seçimlerde hangi adaya oy vereceksin?” sorusuna verdiği yanıtta “Siz Kürtleri aptal yerine mi koyuyorsunuz?” diyen Boz’un retoriği dikkat çekti ve övgü topladı.

Konuşması boyunca Kürt seçmenin tavrına ve tutumuna dikkat çeken Boz, sosyal medyadaki görüntüleri sonrası ise tehditler almaya başladı; evinin duvarına dün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ismi yazılıp, üzerine bıçak saplandı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Boz, konuşmasını hatırlatarak, röportaj sonrası maruz kaldığı tehdidi anlattı.

Reis Boz

Türkiye’nin bugün geldiği noktanın çok vahim olduğunu söyleyen Boz, insanların etnik yapısı üzerinden büyük bir kutuplaşmaya tabi tutulduğunu ifade etti.

Kendisi ile yapılan sokak röportajında söylenmesi gerekenleri dile getirdiğini kaydeden Boz, röportajın sosyal medyada gündem olmasından sonra bu tehdit olayıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

“İşten eve geldiğimde evimin duvarının üzerine benim ismimin yazıldığını, özellikle daha çok Suriye’de gördüğümüz barbar IŞİD çetelerinin kullandığı tarza benzer bir bıçağın ismimin üzerine saplandığını gördüm.
“Biz bu uygulamaları 1990’lı yıllardan, Beyaz Toros’lardan, faili meçhullerden, köy yakmalarından biliyoruz. Ama biz o zaman da bunlara boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Yaşanan bu zulme karşı sesimizi yükselteceğiz. Bunlara sessiz kalmayacağız.”

Kendisinin Erzurumlu olduğunu yineleyen Boz, Kürt illerindeki belediyelere atanan kayyumları anımsatarak, iktidarı eleştirmeyi sürdürdü.

“Bu mu hak, hukuk, adalet?” diye soran Boz, sadece bu eleştirileri getirdiği için tehdit edildiğini vurguladı.

Boz, “Ama ben asla bu tehditlere pabuç bırakmam. Sonuna kadar da düşüncelerimi söyleyeceğim” dedi.

Maruz kaldığı bu tehdit olayı sonrası ailesinin kaygı ve korku yaşadığını dile getiren Boz,  “Bu ayıp Türkiye’nin” dedi,  karşılaştığı tehdidin Türkiye’nin geldiği aşamanın göstergesi olduğunu vurguladı.

Boz, “Bir vatandaş sadece fikrini beyan etti diye böyle bir tehditle karşılaşıyorsa ne denir bilemem artık” dedi.

Yaşadığı olay sonrası şimdiye değin sadece CHP ve HDP’li isimlerin kendisini aradığını paylaşan Boz, fail ya da faillerin bulunması için gerekli mercilere başvuruda bulunacağını belirtti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AYM’den Berkin Elvan başvurusuna ret
Sonraki Haber
Mayıs ayında erkekler en az 37 kadını öldürdü