Ana SayfaGüncelOrhan Doğan aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu

Orhan Doğan aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu

HABER MERKEZİ – Orhan Doğan bundan 12 yıl önce bugün, 29 Haziran 2007’de aramızdan ayrıldı. Henüz lise yıllarında, “Beni ben olduğum için kabul edeceksiniz. Kimsenin beni Kürt olduğum için aşağılamaya hakkı yok” diyerek dünyanın karşısına ‘cesur tebessümü’ ile dikilen Doğan’ın Cizre’deki evi defalarca tarandı, bombalandı. Adı ölüm listelerinin ön sıralarında olan Doğan, dört milletvekili arkadaşıyla birlikte Ulucanlar Cezaevi’nde 10 yıldan fazla hapis yattı. Yıldırım Türker’in sözleriyle “o durup ince şeyleri düşünmeye hep vakit bulan adam hiçbir zaman, hiçbir şeye rağmen içinin acılaşmasına göz yummadı. O güzel tebessümü hiçbir hoyratlık söndüremedi.” Barış Meclisi’nin, 2014 yılında, Orhan Doğan Barış Ödülü Töreni’nde gösterdiği video-biyografiyi ve Doğan’ın kısa bir portresini paylaşıyoruz.Orhan Doğan hakkında

Orhan Doğan 25 Temmuz 1955’te Mardin’de doğdu.

Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenimine devam ederken 1975 yılında açılan memurluk sınavını kazandı.

75 – 81 arasında Ankara Altındağ İlköğretim Müdürlüğü’nde muhasebe memuru olarak çalıştı. Murathan Mungan’ın babası İsmail Mungan’ın yanında avukatlık stajını yaptı. Staj bittikten sonra Cizre’ye dönüp avukatlık yapmaya başladı.

Demokrasi Partisi’nden milletvekili olan Orhan Doğan, 10 yıl hapishanede kaldı ve 9 Haziran 2004’te tahliye edildi.

Doğan, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) desteklediği bağımsız adaylardan biri olarak Şırnak’tan aday oldu ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) “seçilmeye engel mahkumiyetleri bulunduğu için aday olamayacaklarına” karar verdi.

Doğan, 25 Haziran 2007’de Ağrı Doğubeyazıt’ta bir toplantıda halka hitap ederken kalp krizi geçirdi.

Orhan Doğan kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde 29 Haziran 2007’de hayatını kaybetti.

Previous post
Pink Floyd eşliğinde 'Bilinmeyen Sular'da - Sevtap Ayyıldız
Next post
İBB'de istifaların ardından yeni atamalar yapıldı