Ana SayfaGüncelTemelli: Önümüzdeki döneme bir geçiş dönemi olarak bakıyoruz

Temelli: Önümüzdeki döneme bir geçiş dönemi olarak bakıyoruz

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran seçimlerine ilişkin konuştu, seçim kadar 24 Haziran’da “Ne yapacağız?” sorusuna verilecek cevabın da önemli olduğunu vurguladı. Önerdikleri “Üçüncü Yol”un karşılık bulduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Temelli, bütün partilere “demokratik bir Anayasa yapma” çağrısında bulundu. Temelli, “Önümüzdeki döneme bir geçiş dönemi olarak bakıyoruz” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesi Alevi örgütleri temsilcileri ile bir araya geldi.

Taksim Hill Otel’de gerçekleşen buluşmada konuşan Temelli, önemli mesajlar verdi.

Seçimlerin ‘önemli duraklar’ olduğunu vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı, “Bütün meseleyi sandıklara kilitlerseniz pek bir şey başaramazsınız. 17 yıllık Türkiye deneyimi bunu gösteriyor” dedi.

“Siyasetin toplumsallaşması açısından biz daha kapsamlı bir şekilde siyaseti ele almalıyız. Birlikte çözüm üretmemiz gereken çok önemli sorunlarımız var. Her hangi bir kesimin sorunu varsa, toplumun her hangi bir sorunu varsa birlikte çözmeliyiz. En temel stratejimiz bu bizim.
“Tekçiliği aşmamız gerekiyor. Onun için stratejik olarak seçimlere müdahale ediyoruz. Türkiye’de siyasetin kutuplaştığı bir yerde ‘Üçüncü Yol’ olma hedefimiz var. Toplumun bütün kesimlerinin bir araya geleceği, sorunlarını çözeceği bir yol var etmek bizim için önemlidir.”
“Önerdiğimiz ‘Üçüncü Yol önemli. Bu sıkışmışlığı aşmak için önemli. 24 Haziran’a giderken de 16 Nisan’da da karşımıza çıktı. Bir kutuplaşma karşımıza çıkarıldı. Bir ayrımcılıkla karşı karşıya kaldık. Başka seçeneğe tahammül edemeyenlerin kendi arasında toplumun sesini, Üçüncü Yol’u kabul etmedi. Biz de ‘Herkes kendi Hayır’ı ile gelsin’ dedik. Gelin ‘Üçüncü Yol’ size yol açsın. Bugün de siyasete giderken bu anlayışla yola çıktık.”

“24 Haziran’da ne yapacağız?”

23 Haziran seçimleri kadar, 24 Haziran günü “Ne yapacağız?” sorusuna verilecek cevabın da çok önemli olduğunu ifade eden Temelli, şöyle devam etti.

“Esas mesele 24 Haziran’da ne yapacağız. Diğer seçimler gibi hiçbir şey olmamış gibi mi yolumuza devam edeceğiz? Seçimlerin etkisinden belki de bir an önce çıkmak gerekiyor. Seçeneği, politik seçeneği toplumla, halklarla birlikte var etmek gerekiyor. Seçimin etkisinin sınırlarını aşmak zorundayız. Toplum bunu için inisiyatif almalıdır.”

Türkiye’nin çoğulcu bir sisteme ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Temelli, “Yerel demokrasinin inşasında sorunların bir arada çözümü bizim için önemlidir” diye konuştu.

‘Üçüncü Yol’ vurgusu ve tüm partilere çağrı

Önerdikleri ‘Üçüncü Yol’un kutuplaşmış ve tekleşmiş siyasetin önüne bir engel olarak geldiğine dikkat çeken Temelli, “Eğer bu yol yeni bir siyaset öneriyorsa, bunun iyi değerlendirilmesi gerek” dedi ve tüm partilere çağrıda bulundu:

“Herkesi siyasete davet ediyoruz. En acil sorunumuzdan başlayalım; bizim bir Anayasaya ihtiyacımız var. Bir demokratik anayasa uzlaşma zemini yaratmalıyız. Bütün partilere sesleniyorum; AKP, MHP, İP, CHP’ye sesleniyorum. Eğer bir demokratik zemin yoksa o zaman bir ipotek altındasınızdır. Açın Meclis’in kapılarını, duvarlarını; halklar, sivil toplum örgütleri ile buluşalım. Gelin yeni bir Anayasa yapalım.
“Demokratik ulus anlayışını ileriye taşıyacak bir Anayasa yapabiliriz. Halkların, toplumun, emekçilerin ihtiyaç duyduğu şey bu zemindir. Baskı, savaş politikaları ile toplum bir cendereye sürüklenmiş durumda. Ortak iyiyi üretmek zorundayız. Hepimiz için. Onun için önümüzdeki döneme bir geçiş dönemi olarak bakıyoruz.”
Previous post
5 gündür kayıp: "Engin Eroğlu nerede, hükümet neden sessiz?"
Next post
AA’dan Öcalan iddiası, avukatları ve Temelli’den açıklama