Ana SayfaGüncelUEFA’nın eski başkanı Michel Platini gözaltına alındı

UEFA’nın eski başkanı Michel Platini gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – UEFA’nın eski başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi süreciyle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) eski başkanı Michel Platini gözaltına alındı.

Le Monde gazetesi, Platini’nin, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi süreciyle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında Fransa polisi tarafından Paris’te gözaltına alındığı ve yolsuzlukla mücadele şubesine götürüldüğünü aktardı.

Ne olmuştu?

Fransa’nın ünlü futbolcularından olan Michel Platini, 2007’de UEFA başkanlığı görevine seçilmiş, 2015’e kadar da bu görevi yürütmüştü.

Ancak Platini 2015’te Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından Etik Komitesi’nin tavsiye kararının ardından 8 yıl futboldan men edilmiş, FIFA’nın etik kurallarını ihlal etmekle suçlanan Platini’nin cezası önce 6, daha sonra da 4 yıla indirilmişti.

Mart 2014’te Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için yarışan Katar adına çalışan bir şirketin, ev sahibi ülkeyi belirleyecek olan komite üyelerinden ve o dönem FIFA’nın başkan yardımcısı olan Jack Warner ve ailesine 2 milyon dolar ödeme yaptığı iddia edilmişti.

Yine Mart 2014’te İngiltere basınında yer alan haberlerde Asya Futbol Konfederasyonu başkanı Muhammed bin Hammam’ın Katar lehine lobi yapmaları karşılığında yetkililere toplamda 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddiaları gündeme gelmişti.

Uzun süren tartışmalar sonunda turnuvanın Katar’da kış aylarında, 21 Kasım-22 Aralık  2022 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilmişti.

Previous post
Ordu ve Giresun'da sağanak: Dereler taştı, ev ve iş yerlerini su bastı
Next post
Gençlik Parkı Varlık Fonu'na devredildi