Ana SayfaEkoloji10 yılda 83 bin 557 futbol sahası büyüklüğünde orman yandı

10 yılda 83 bin 557 futbol sahası büyüklüğünde orman yandı

HABER MERKEZİ – 2009-2018 yılları arasında 23 bin 878 yangınında 58 bin 333 hektar ormanlık alan yandı. Bu yılın ilk yedi ayında çıkan 769 yangında ise 993 hektar alan zarar gördü. Yanan ormanlık alan 83 bin 557 futbol sahası büyüklüğünde.

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) verilerine göre, 2009-2018 yılları arasında en çok orman yangını çıkan üç il sırasıyla Hatay, İzmir ve Antalya oldu.

Bu tarih aralığında Hatay’da 7 bin 42 hektar ormanlık alan, İzmir’de 6 bin 321 hektar ormanlık alan, Antalya’da ise 6 bin 211 hektar ormanlık alan yandı.

2009’dan bugüne kadar yaklaşık 83 bin 557 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 59 bin 326 hektar ormanlık alan yanmış oldu.

OGM’nin Orman Yangınlarıyla Mücadele Şubesi’nin raporuna göre, 2009-2018 yılları arasında çıkan orman yangınlarının yüzde 42’si ‘bilinmeyen sebeple’, yüzde 34’ü ‘ihmal ve dikkatsizlik’, yüzde 12’si ‘yıldırım2, yüzde 7’si ‘kasıt’ ve geriye kalan yüzde 5’i ise ‘kaza’ sonucu çıktı.

İhmal ve dikkatsizlikler anız yakma, bırakılan çöpler, avcılık, sigara izmaritleri ve piknikçilerin yaktığı ateşler olarak görülüyor.

Yılda ortalama 600 bin hektar alan yanıyor

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Dirik, yılda ortalama 600 bin hektar alanın yandığını belirterek şunları söyledi:

” Akdeniz bölgesinde senede ortalama 50 bin yangın çıkıyor ve 600 bin hektar alan yanıyor. Türkiye de bu bölgede yer aldığı için, haliyle yangınları yaşıyor. Aslında ateş de ekosistemin bir bileşeni. İklim şartlarının getirdiği yanıcı madde, ateş ve tutuşma sıcaklığıyla oluşan bir oksidiyon süreci.
“İnsan sebepli kaynaklar en büyük faktör. Bunun dışında doğal sebepler denildiğinde yıldırım akla geliyor ama bu çok düşük bir oran. Geri kalan ihmal ve kasıt. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada böyle diyebiliriz.”

“İnsanlar bilinçlendirilmeli”

Orman yangınlarının önüne geçmenin tamamen mümkün olmadığını belirten Prof. Dirik, insanların bilinçlenmesine dikkat çekti:

“İnsanları bilinçlendirmek çok önemli. Dikkatsizlik, kasıt ve ihmal. Toplumun her kesimini uyarmak lazım. Gerek kırsal bölgede yaşayan insanları, gerek piknikçileri, gerek yolda seyahat edenleri. Sigara izmaritinden tutun da başkaca herhangi bir ateşi dikkatsizce atmamaları gerekiyor. Nesillerce devam edecek bir uyarı bu.
“Kurak yaz döneminde yangın riskinin yüksek olduğu Akdeniz, Ege, kısmen Marmara bölgesinde herkesin, gerek seyahat edenlerin gerek oralarda yaşayanların bu konuda dikkatli olması ve toplumsal bir bilincin gelişmesi önem taşıyor. Bilinçlendirmenin taze ve sıcak tutulması faydalı olacaktır.”

Muğla’da orman yangını: 350 hektarlık alan zarar gördü
Önceki Haber
Buldan'dan İstanbul Sözleşmesi mesajı: Asla geri adım atmayacağız
Sonraki Haber
Serbest bırakılmıştı: Cinsel saldırı sanığı Hasan Bilgili için 27 yıla kadar hapis istemi