Ana SayfaGüncelAyaz ve Nupelda kardeşler yan yana defnedildi

Ayaz ve Nupelda kardeşler yan yana defnedildi

HABER MERKEZİ –Ovacık’ta mayın patlaması sonucu yaşamını yitiren Ayaz ve Nupelda Güloğlu’nun cenazeleri, gözyaşları arasında yan yana toprağa verildi.

Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç köyüne bağlı Çakılçeşme mezrasında, dün meydana gelen patlama sonucu Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşler yaşamını yitirdi.

Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ndeki otopsilerinin ardından bugün aile fertleri tarafından alınarak Ovacık’taki Munzur Baba Cemevi’ne getirildi.

Buradaki cenaze törenine, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Cenaze töreni öncesi Elazığ’dan getirilen bir Cemevi hocasının sarf ettiği “Devlet büyüklerimizin kurallarına göre cenaze töreni yapacağız” sözleri, törene katılanların tepkisine yol açtı.

Bu kişiye yönelik tepkiler üzerine Pir Zeynel Batar, cenaze töreninde dini vecibelerin yerine getirilmesi için öncülük etti.

Cemevinde kılınan cenaze namazının ardından Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Çakmaklı köyü mezarlığında yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi.

Baba Ali Ekber ile anne Cebriye Güloğlu’nun törende yaktığı ağıtlar duygusal anlara neden oldu.

Aile 3 aydır oradaydı

Patlamaya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan hayatını kaybeden çocukların amcaları Zeynel Güloğlu, kardeşinin 3 yıldır Çakılçeşme mezrasında yaylaya çıktığını, 3 aydır da orada bulunduklarını ifade etti.

Güloğlu, patlamanın kaldıkları çadıra yakın bir noktada yaşandığını söyledi.

“Mayın olduğunu tahmin ediyorduk ama cenazeleri gördükten sonra belirsiz bir patlayıcı olduğunu düşünüyoruz. Patlayıcı maddenin ne olduğunu, nereden geldiğini bilmiyoruz. Her yıl oraya gidiyorlar.
“Orası hayvan ve insanların geçtiği bir yer. Herhangi bir sıkıntı yoktu. O nedenle patlayıcı nasıl geldi, bilmiyoruz. Savcı yaptığı incelemeye ilişkin bize bilgi vermedi. Otopsi raporunun beklememizi söyledi savcı.”

Patlamanın yaşandığı nokta, bölgede bulunan Kuşluca Karakolu’na sadece 15 dakikalık mesafede.

Kardeşlerin ölümü sonrası yapılan olay yeri incelemesi sırasında ise aileye haber verilmediği öğrenildi.

Baro: Mayınlar temizlensin

Dersim Barosu da olaya ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki mayınların temizlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Ölümlere sebebiyet veren patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır” dedi.

“Bizler de Baro olarak bunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. İlimizin can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği de var.
“Ülkemizin, Birleşmiş Milletler’e 2004 yılında sunduğu raporlara göre, Tunceli’de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır.
“Bir belirlemede bulunalım, Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir. Ülkemizin de taraf olduğu anti-personel mayınlarının imhasına dair Ottowa Sözleşmesi hükümleri yerine getirilerek bu anti-personel mayınları imha edilmeli ve gerek sözleşmeden ve gerekse hukukumuzdan kaynaklı gerekli tedbirler alınmalıdır.
“İlimizde son dönemlerde yaylacılık, hayvancılık, arıcılık faaliyetlerinin arttığı nazara alındığında can ve mal güvenliğinin tesisi bakımından bölgede Yaşam Hakkı’nın ihlaline sebebiyet verebilecek Mayınlar ve ‘Serbest patlayıcılar’ (Havan Topu, El Bombası ve sair) ivedilikle temizlenmelidir.
“İnsanlığın ve onun olmazsa olmaz olan yaşam hakkına yönelik her türlü ihlalin karşısında yer alacağız.”

Mezopotamya Ajansı

Previous post
Demirtaş: Türkiye yeni anayasaya ve barışa odaklanmalı
Next post
Benzin ve motorine zam geldi