Ana SayfaGüncelNusaybin ve Bismil belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

Nusaybin ve Bismil belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Mardin merkezli operasyon kapsamında, aralarında Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut ve Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer’in de bulunduğu altı kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Nursel Örmek, evine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alındı.

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde çok sayıda eve baskın düzenlendi.

Baskınlarda, HDP’li Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut, Nusaybin Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan,  ve DBP Mardin İl Eşbaşkanı Leyla Bozkurt gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında ayrıca, DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şehmus Sun ve HDP Parti Meclisi üyesi Sedat Ay’ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre beş siyasetçinin de, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları belirtildi.

Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Avukatlar ise soruşturmaya ‘kısıtlılık’ kararı getirildiğini ve dosya hakkında bilgi edinemediklerini ifade etti.

HDP ilçe binasına operasyon

Söz konusu operasyon kapsamında, HDP Nusaybin ilçe binasına da polisler tarafından baskın düzenlendiği öğrenildi.

İlçe binasında bulunan HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Nezir Saraç, HDP yöneticileri Hamdin Ermiş ve Selah Falay da polisler tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Saraç, Ermiş ve Falay’ın, götürüldükleri Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutanak imzalatılması ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer de gözaltına alındı

Mardin’de başlatılan soruşturma kapsamında, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan evine de bu sabah saatlerinde baskın yapıldı.

Evde yapılan aramanın ardından gözaltına alınan Özer, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Özer’in buradaki işlemlerin ardından Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmesi bekleniyor.

Bağlar Belediyesi meclis üyesi de gözaltına alındı

Diyarbakır’da ise Bağlar Belediye Meclis Üyesi Nursel Örmek’in evine baskın düzenlendi.

Önceki gün yapılan baskında evinde yapılan aramaların ardından HDP’li meclis üyesi Örmek’in gözaltına alındığı ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.

Örmek’in gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

Previous post
Düzce raporu: Coğrafyaya uygun olamayan projelere izin verilmiş
Next post
TİHV'den çağrı: Suriyelilerin zorla sınır dışı işlemleri derhal durdurulsun