Ana SayfaGüncelÖzgür Gündem ana davası Kasım ayına ertelendi

Özgür Gündem ana davası Kasım ayına ertelendi

HABER MERKEZİ – Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı Özgür Gündem ana davası 28 Kasım’a ertelendi.

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci-yazar Necmiye Alpay ve imtiyaz sahibi Kemal Sancılı’nın da aralarında bulunduğu dokuz gazetecinin yargılandığı davanın 13’üncü duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Gazetenin eski eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin ve Necmiye Alpay duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada Aslı Erdoğan’ın avukatı Erdal Doğan beyanda bulundu.

Doğan, “Bu dava çok uzadı. Kendi müvekkilim ile birlikte diğer sanıkların beraatini istiyorum, çünkü bu davada düşünce ve ifade özgürlüğü yargılanıyor” dedi.

Duruşma savcısı ise dosyanın kapsamı sebebiyle esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için mahkemeden yeniden süre verilmesini istedi.

Mahkeme, savcının mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı 28 Kasım’a erteledi.

Özgür Gündem hakkında

16 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi, 29 Ekim 2016’da yayımlanan 675 sayılı KHK ile tamamen kapatıldı.

Gazetenin çalışanları ile yazar ve yöneticileri “terör örgütü propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla hala yargılanıyor. Bu davalar üç ayrı şekilde yürütülüyor; ilki gazete çalışanlarının yargılandığı dava, ikincisi yazar ve yöneticilerin de yargılandığı “Ana Dava” olarak anılan dava, üçüncüsü ise Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Davası.

Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında devam eden 95 davanın yanı sıra çeşitli yazarlar hakkında da açılmış 29 dava bulunmakta.

Son olarak 22 Mayıs’ta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu duruşmalara devam edildi. Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a 3 yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol’a 2 yıl 1 ay, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’na 1 yıl 3’er ay, Tahir Temel ve Hüseyin Güçlü’ye 1 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza alan yedi kişi için “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına” karar verilirken, bir tek Batumlu ve Hacıoğlu’nun cezaları ertelendi.

16 Ağustos 2016’daki kapatılma kararı ardından gazete binasını basan özel harekat polisleri, aralarında o esnada haber takibi yapan İMC TV ve DİHA çalışanları da dahil 24 gazeteci gözaltına almıştı. Özgür Gündem’in eski genel yayın yönetmeni Eren Keskin’in, yazarlarından Filiz Koçali’nin ve gazeteci Ragıp Zarakolu’nun da evlerine polis baskını yapılmıştı.

22 Ağustos 2016’da Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya ve Yazıişleri Müdürü Zana Bilir sevk edildikleri nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı. Yazar ve yönetim kadrosundan aralarında Aslı Erdoğan 19 Ağustos’ta, Necmiye Alpay ise 31 Ağustos’ta tutuklandı. Yayın danışma kurulu üyeleri Erdoğan ve Alpay’la birlikte eski yazıişleri müdürü Zana Kaya 29 Aralık 2016’da tahliye edildiler. “Özgür Gündem Ana Davası” olarak anılan ve Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Bilge Oykut’un da yargılandığı bu dava kapsamında ise eski Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya 441 gün, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise 301 gün tutukluluğun ardından 31 Ekim 2017 tarihinde tahliye edildi.


Bu haberde Punto24 ve Hafıza Merkezi‘nden yararlanılmıştır.Önceki Haber
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı: İktisatçılar ne diyor?
Sonraki Haber
Yunanistan Pazar günü erken seçime gidiyor: Anketlere göre merkez sağ önde