Ana SayfaDünyaUkrayna’da komedyen Zelenskiy’in partisi kazandı, Rock yıldızıyla koalisyon kurabilir

Ukrayna’da komedyen Zelenskiy’in partisi kazandı, Rock yıldızıyla koalisyon kurabilir

HABER MERKEZİ – Ukrayna’da ünlü bir komedyen olan Devlet Başkanı Zelenskiy’in partisi parlamento seçimlerinde birinci oldu. Batı yanlısı siyasetçi, bu zaferle parlamentoyu da arkasına almış oldu. Zelenskiy yaptığı ilk açıklamada, partisinin ünlü rock yıldızı Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisi ile koalisyon hükümeti kurmaya sıcak baktığı mesajını verdi.

Ukrayna’da erken parlamento seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in partisi açık ara birinci oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre Zelenskiy’nin kurucusu olduğu Halkın Hizmetkârı Partisi oyların yüzde 42,11’ini aldı.

Barajı geçene partiler de şöyle:

  • Rusya yanlısı Muhalefet Platformu-Yaşam İçin Partisi yüzde 12,69
  • Eski devlet başkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi yüzde 8,68
  • Eski başbakan Yuliya Timoşenko’nun Vatan Partisi yüzde 8,23
  • Ünlü rock yıldızı Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisi yüzde 6,39

Ünlü bir komedyen olan Zelenskiy Nisan ayında devlet başkanlığına seçilmiş ve seçilmesinin ardından ülkeyi erken seçime götürmüştü.

Zelenskiy’in başlıca vaatleri arasında ülkenin doğusundaki silahlı çatışmaların sona erdirilmesi bulunuyor.

Genç siyasetçi, seçim sonrasında başkent Kiev’de yaptığı açıklamada Rusya’daki Ukraynalı tutukluların geri alınması ve yolsuzlukla mücadelenin “en öncelikli görevler” olduğunu söylemişti.

Rock yıldızıyla koalisyon hazırlığı

Zelenskiy ünlü rock yıldızı Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisi ile koalisyon görüşmelerine başlamak istediklerini de ifade etti.

Partisinin ülke yönetiminde sorumluluk almaya hazır olduğunu söyleyen Vakarçuk da, “Ukraynalılar değişime oy verdi, biz de bu değişimin bir parçası olmaktan memnunuz” diyerek koalisyon için Halkın Hizmetkârı Partisi’ne göz kırptı.

Vakarçuk’un partisinde sivil toplum temsilcileri ve yolsuzlukla mücadelede ülkenin tanınmış isimleri yer alıyor.

“Küçük bir devrim” yorumu

Siyasi gözlemcilere göre Ukrayna’da yapılan seçimde ülkenin son 20 yıldır kaderini belirleyen bir milletvekilleri kuşağı parlamento dışında kalmış oldu.

Alman Yeşiller Partisi milletvekili Manuel Sarrazin, “Ukrayna’daki seçim sonucu küçük bir devrimden farksız” yorumunu yaptı.

Sarrazin, “İnsanlar şimdiye kadar yolsuzluğa bulaşmış ve güvenilmez siyasi kadroyu cezalandırdı ve yeni seçilmiş devlet başkanı Selenski’ye parlamentoda güçlü bir temsil kazandırmış oldu” dedi.

Previous post
Mavioğlu: Bir sinema alanında ceza vermedikleri kalmıştı, onu da yaptılar
Next post
Hasankeyf’te yangın: Birçok mağara hasar gördü