Ana SayfaÇalışma Yaşamı“Zamanın akışını hızlandırmalıyız”: Kemal Türkler mezarı başında anıldı

“Zamanın akışını hızlandırmalıyız”: Kemal Türkler mezarı başında anıldı

HABER MERKEZİ – DİSK’in kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler, mezarı başında anıldı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler’i öldürülüşünün 39’uncu yılında andı.

Topkapı Mezarlığı’nda yapılan anmaya DİSK üyeleri, Türkler’in ailesi, milletvekilleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan yaptığı konuşmada, “Bir ölüm yıldönümünü anıyor olsak da umut dolu günlerdeyiz” dedi.

Anmada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Türkler’in 10 Şubat 1977’de, DİSK’in 10. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmadan bir alıntı yaptı: “Zaman bağımsızlık, demokrasi, barış, toplumsal ilerleme ve sosyalizm lehine ilerliyor. Zamanın akışını hızlandırmalıyız. Daha çok çalışmalı, daha kararlı ve uyanık olmalıyız.”

Çerkezoğlu devamla da “her türlü bedele rağmen eşitlik, özgürlük, demokrasi ve emeğin hakları mücadelesinin sürdüğünü” söyledi.

İşçi sınıfının kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmak ve örgütlerinin dağıtılmak istendiğini vurgulayan Çerkezoğlu, “Yarın kıdem tazminatımızı fona devretmek için karşımıza çıkarlarsa yapacağımız şey müzakere olmayacaktır” diyerek mücadele mesajı verdi.

Türkler’in cenaze töreni

Öte yandan DİSK, 39 yıl önce öldürülen Türkler’in DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen cenaze töreni görüntülerini Twitter’dan paylaştı. Aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Kemal Türkler hakkında

Denizli’de doğan Türkler ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1947’de İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Aynı yıl Bakırköy’de kurulu Emayetaş Fabrikası’nda çalışmaya başladı, iki yıl sonra öğrenimini terk etmek zorunda kaldı.

1951’de daha sonra DİSK’in kurucu sendikalarından biri olacak Demir ve Madeni Eşya İşçileri Sendikası’na (sonraki adıyla Türkiye Maden-İş Sendikası) üye oldu.

Bu örgütün 1952’de yapılan genel kurulunda işkolunda yaygın bir örgütlenmeyi ve Bakırköy’de şube kurulmasını önerdi.

13 Şubat 1961’de Rıza Kuas, Kemal Nebioğlu, İbrahim Güzelce ve Avni Erakalın gibi arkadaşlarıyla birlikte TİP kurarak, bu örgütün ilk genel sekreterliğini yaptı.

TİP’in 1971’de Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasına kadar parti içinde aktif olarak çalışan ve genel yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Türkler, ’60’larda Maden-İş Sendikasının işkolunda daha iyi örgütlenebilmesi için sendika şubelerini bölge temsilciliklerine bağlayan bir model geliştirdi.

1961 Anayasası’nda yer alan grev hakkının gerçekleşmesi için, Türkiye İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (Türk-İş) içinde birçok sendikacıyla birlikte mücadele veren Türkler, 1961’deki ünlü Saraçhanebaşı Mitinginin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayarak, mitingte bir konuşma yaptı.

1963’te Maden-İş Sendikası’nın Kavel’de başlatmış olduğu direnişin yürütülmesinde de aktif olan Türkler, bir yıl sonra Singer Fabrikası’nda başlatılan grev nedeniyle Türk-İş Genel Başkanı Seyfi Demirsoy’la birlikte kısa bir süre tutuklandı.

Aynı yıl 26 Ocak’ta yapılan sendika yönetim kurulunda Türk-İş’e karşı muhalefet karan alan Maden-İş Sendikası’nın 15 Temmuz 1966 da Türkiye Petrol Kimya Ve Lastik Sanayi İşçileri Sendikası (Lastik-İş), Türkiye Basın, Yayın, Grafiker ve Ambalaj Sanayii İşçileri Sendikası (Basın-İş) ve Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası’yla (Gıda-İş) birlikte Sendikalar Arası Dayanışma Örgütü (SADA) içinde yer almasını sağladı.

Bu arada Paşabahçe grevi nedeniyle Türk-İş’ten geçici olarak ihraç edilmiş olan Maden-İş Sendikası’nın SADA içinde yer alan diğer örgütlerle ortak hareketini yürüten Türkler, sonunda bu sendikalarla birlikte Türk-İş’ten ayrılarak 13 Şubat 1967’de DİSK’i kurdu.

1977’de yapılan 6. Genel Kurul’a kadar DİSK’in genel başkanlığını yapan Türkler, bu dönem içinde mücadeleci ve aktif kişiliğiyle öne çıktı. Özellikle 1971’e kadar Maden-İş Sendikası’nın yürütmüş olduğu yetki mücadelesinde güçlenen DİSK Türkler’in öncülüğünde 15-16 Haziran 1970’te iki gün süren büyük işçi direnişini gerçekleştirdi.

Bu olaylar nedeniyle tutuklanan Türkler, 12 Mart’tan sonra bağımsız sendikaların katılımıyla üye sayısı daha da artan DİSK içinde baş gösteren anlaşmazlıkta Ulusal Demokratik Cephe (UDC) yanlılarıyla işbirliği yaptı.

28 Temmuz 1977’de yapmış olduğu açıklama örgüt içinde tartışmalara yol açtı. DİSK Yürütme Kurulu içinde diğer üyelerle anlaşmazlığa düşen Türkler, Aralık 1977’de yapılan 6. Genel Kurul’da genel başkanlığa seçilemedi. Bu tarihten sonra Maden-İş Sendikası’nın genel başkanlığını yürüttü.

Türkler 22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.


Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nden derlenen Türkler’in biyografisine dair bilgileri bianet’ten aldık.
Previous post
Adana Altın Koza Film Festivali'nden sinemada cinsiyet eşitliği çağrısına olumlu yanıt
Next post
HDP "plastik mermi" tartışmasını Meclis'e taşıdı