Ana SayfaDünyaABD’de silahlı saldırılar: En az 30 kişi öldü

ABD’de silahlı saldırılar: En az 30 kişi öldü

HABER MERKEZİ – ABD’nin Teksas eyaletinde bir alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda en az 20 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırının birkaç saat sonrasında ise Ohio eyaletinde bir başka silahlı saldırı gerçekleşti, bu saldırıda da saldırgan dahil en az 10 kişi yaşamını yitirdi.

ABD’nin Teksas eyaletinde El Paso kentindeki alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda en az 20 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi de yaralandı.

Teksas Eyaleti Valisi’nin verdiği bilgilere göre yaralanan 26 kişi çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

Saldırıyla ilgili 21 yaşındaki Patrick Crusius’un gözaltında olduğu bildirildi.

“Nefret suçu olabilir”

ABD’nin Teksas Eyaleti Valisi Abbott, yaptığı basın açıklamasında, Cielo Vista alışveriş merkezi içindeki Walmart mağazasında düzenlenen saldırıyı “iğrenç ve anlamsız bir şiddet eylemi” olarak nitelendirdi.

El Paso Polis Şefi Greg Allen ise saldırganın bir gün öncesinden bir manifesto yayımladığını ve nefret içerikli paylaşımlarda bulunduğunu belirterek, saldırının “muhtemel nefret suçu” olabileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırıyla ilgili “Haberler çok kötü, çok ölü var” dedi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Trump, “El Paso, Teksas’ta korkunç saldırı. Haberler çok kötü, çok ölü var. Eyalet ve yerel makamlar çalışma yapıyor. Federal Hükümetin tam desteğinin olduğunu valiye söyledim” dedi.

İkinci saldırı

Teksas eyaletindeki bu saldırının birkaç saat sonrasında ise Ohio eyaletindeki Dayton şehrinin Oregon bölgesinde ikinci silahlı saldırı düzenlendi.

Yerel medya, saldırıda saldırgan dahil 10 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Saldırganlardan biri olay yerinde ölürülürken, diğerinin olay yerinden kaçtığı iddia edildi.

Previous post
Valinin 'coğrafi kader' açıklamasına tepki: Bu kader neden hep Kürt gençlerini vurur?
Next post
HDP, HDK ve DTK'den iktidarla muhalefete Diyarbakır'dan açık çağrı