Ana SayfaDünyaABD’den ‘güvenli bölge’ ve DSG açıklaması

ABD’den ‘güvenli bölge’ ve DSG açıklaması

HABER MERKEZİ – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, ‘güvenli bölge’ konusunda Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek “Henüz anlaşmaya varmadık” dedi. IŞİD’le mücadelede ortaklarının Demokratik Suriye Güçleri olduğunu vurgulayan Jeffrey, “Bizimle birlikte savaşanların zarar görmemesi, herhangi bir tarafın saldırısına hedef olmaması konusunda taahhüdümüz sürüyor” diyerek Ankara’ya mesaj verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy ise önümüzdeki hafta ABD’den yeni heyetin geleceğini belirterek, “ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, IŞİD’le mücadelede küresel koalisyonunun durumu ile ilgili bilgi verdi, Türkiye’yle süren ‘güvenli bölge’ görüşmelerine değindi.

Washington’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jeffrey, IŞİD’le mücadelede ortaklarının Demokratik Suriye Güçleri (DSG) olduğunu da vurguladı.

“IŞİD, Irak ve Suriye’de ve küresel olarak halen bir tehdit” diyen Jeffrey, DSG’nin Suriye’de IŞİD’in kalıntılarıyla mücadele ettiğini söyledi.

“Demokratik Suriye Güçleri konusunda taahhüdünüz sürüyor mu?” sorusu yöneltilen Jeffrey, yanıtında Ankara’ya da mesaj vererek şu ifadeleri kullandı:

“Bizimle birlikte savaşanların zarar görmemesi, herhangi bir tarafın saldırısına hedef olmaması sözüne bağlıyız. Başkan da bunu açıkça söyledi. Bu durum, Türklerle ilgili endişelerimizi de kapsıyor.”

“Güvenli bölge konusunda henüz anlaşma yok”

Fırat’ın doğusunda ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusunda Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Jeffrey, geçtiğimiz günlerde Erbil’de Türkiye konsolosluğu çalışanın hayatını kaybettiği saldırıya da atıfta bulunarak “Bir yandan da PKK ile ilgili endişeler var. Henüz güvenli bölge konusunda anlaşmaya varmadık” dedi ve ekledi:

“Temaslarımız sürüyor. Kaygıları dengelemeye çalışıyoruz. Bir taraf önemli bir yerel ortak, diğer taraf da NATO müttefiki.”

Öte yandan Jeffrey, DSG’nin “kilit altında tuttuğu” 10 bin IŞİD’linin olduğu bilgisini de paylaştı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi, gözaltında bulunan Suriyeli IŞİD mensuplarının mahkemeye çıkarılmasıyla ilgili planları olduğunu da sözlerine ekledi.

Ankara: ABD’den yeni heyet gelecek

Washington’dan gelen son açıklamaların ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksoy, “ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız” dedi.

ABD’den yeni heyetin geleceğini ifade eden Aksoy, “3 Ağustos haftası ülkemize gelecek olan ABD askeri heyetiyle görüşmeler devam edecek” diye konuştu.

‘Güvenli bölge’ görüşmeleri

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 22-24 Temmuz tarihlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da aralarında bulunduğu isimlerle bir dizi görüşme gerçekleştirmişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada görüşmelerde, özellikle Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Suriye konusunun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiği belirtilmişti.

Ayrıca Türkiye’nin Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı tekliflerinin ele alındığı ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada “ABD’nin yeni önerileri bizi tatmin eder düzeyde değil” demiş ve “Bir an önce güvenli bölge konusunda bir mutabakata varmamız lazım, sabrımız kalmadı, aksi halde Türkiye olarak gereğini yapacağız” diye eklemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Amerika ile görüşmeler ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Fırat’ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız. Ne gerekiyorsa yapacağız. İzin almaya ihtiyacımız yok” diye konuşmuştu.

Son olarak Erdoğan başkanlığında, Saray’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yazılı yapılan açıklamada Suriye sınırında “barış koridoru” oluşturmak için çalışılacağı belirtilmişti.

Türkiye ile ABD arasında müzakere edilmekte olan ‘güvenli bölge’ye atıfta bulunulmazken, bunun yerine “barış koridoru”ndan bahsedilmesi dikkat çekmişti.

Diğer yandan Şam yönetimi ise Ankara ile Washington arasında ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusunda varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddedeceğini açıklamıştı.


MGK bildirisindeki ‘barış koridoru’na HDP’den tepki


Karınca, Amerika’nın SesiÖnceki Haber
"Ticaret savaşları": Trump’tan Çin ürünlerine ilave gümrük vergisi
Sonraki Haber
Emeklilere bayram ikramiyesinin verileceği tarih belli oldu