Ana SayfaGüncelABD’den Türkiye’ye operasyon resti: Kabul edilemez, önleyeceğiz

ABD’den Türkiye’ye operasyon resti: Kabul edilemez, önleyeceğiz

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon hazırlığı sürerken ABD’den operasyon için “kabul edilemez, tek taraflı saldırıları engelleyeceğiz” açıklaması geldi. ABD Savunma Bakanı Esper, “Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “ABD’den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz” dedi ve bir kez daha operasyon mesajı verdi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan Demokratik Suriye Güçleri’nin denetimindeki alanlara operasyon hazırlığı sürerken, konuya dair ABD’den açıklama geldi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, olası bir operasyonu ‘kabul edilemez’ olarak niteledi. Tek taraflı saldırıları engelleyeceklerini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Esper, kendisiyle Japonya’ya seyahat eden gazetecilere verdiği demeçte bu açıklamayı yaptı.

Esper, “Açıkçası, (Türkiye) tek taraflı bir eylemin kabul edilemez olduğuna inanıyoruz” dedi ve ABD’nin tek taraflı saldırıları önleyeceğini söyledi.

Esper, “Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz” diye de ekledi.

Esper’in bu açıklaması, Milli Savunma Bakanlığı’nca Suriye’nin kuzeyinde tesis edilmesi planlanan ‘güvenli bölge’ye yönelik ABD’li askeri yetkililer ile görüşmelerin ikinci gününde geldi.

Bu açıklamanın ardından Saray’daki 11. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise operasyon yapılacağı yönündeki ifadesini yineledi.

“NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD’den de bu çerçevede gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Angajman ve diyalogda ısrarcı olduk. Türkiye müttefikleri olmadan milli bekasına yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahiptir. Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahları ile büyütülen yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz.
“Gerektiğinde diyalogla gerektiğinde yumuşak güç unsurlarıyla gerektiğinde zorlayıcı diplomasi araçlarıyla gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız.”

‘Güvenli bölge’ görüşmeleri

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 22-24 Temmuz tarihlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da aralarında bulunduğu isimlerle bir dizi görüşme gerçekleştirmişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada görüşmelerde özellikle Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Suriye konusunun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiği belirtilmişti. Ayrıca Türkiye’nin Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı tekliflerinin ele alındığı ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada “ABD’nin yeni önerileri bizi tatmin eder düzeyde değil” demiş ve “Bir an önce güvenli bölge konusunda bir mutabakata varmamız lazım, sabrımız kalmadı, aksi halde Türkiye olarak gereğini yapacağız” diye eklemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Amerika ile görüşmeler ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Fırat’ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız. Ne gerekiyorsa yapacağız. İzin almaya ihtiyacımız yok” diye konuşmuştu.

Son olarak Erdoğan başkanlığında Saray’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yazılı yapılan açıklamada Suriye sınırında “barış koridoru” oluşturmak için çalışılacağı belirtilmişti.

Türkiye ile ABD arasında müzakere edilmekte olan ‘güvenli bölge’ye atıfta bulunulmazken, bunun yerine “barış koridoru”ndan bahsedilmesi dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz 4 Ağustos’ta ise Bursa’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Suriye’ye operasyon yapılacağını bir kez daha yinelemişti.

“Afrin’e girdik, Fırat’ın doğusuna da gireceğiz” diyen Erdoğan, “Biz bunu Rusya’yla da paylaştık, Amerika’yla da paylaştık. Çünkü oralardan bize bu taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Biz bir yere kadar sabrederiz. O sabrın bir sonu var” diye konuşmuştu.

Diğer yandan Şam yönetimi ise Ankara ile Washington arasında ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusunda varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddedeceğini açıklamıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
Sonraki Haber
Nuray Toprak boşandığı erkek tarafından öldürüldü