Ana SayfaEkonomiBDDK’den bankaların kredi işlemlerine ilişkin yeni düzenleme

BDDK’den bankaların kredi işlemlerine ilişkin yeni düzenleme

HABER MERKEZİ – BDDK, bankalardan kredi kullanan firma ve grupların bağımsız denetim raporu sunma zorunluluğunun başladığı 500 milyon TL’lik sınırı 100 milyon TL’ye düşürdü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ve bankacılık sektöründe “mali şeffaflığı” artırması planlanan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Nisan ayında açıkladığı “2019 Yılı Yapısal Dönüşüm Adımları” arasındaydı.

BDDK’nin bankaların kredi işlemlerinde zorunlu olan bağımsız denetim kapsamındaki limit düşürüldü.

500 milyon TL ve üzerindeki krediler için geçerli olan bağımsız denetim şartı 100 milyon TL’ye indirildi.

Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Değişiklik, sektörde mali şeffaflığı artırarak sistemik risk oluşturabilecek büyüklükteki kredileri düzenleme kapsamına alacak.

Hazırlanan etki analizine göre, 500 milyon lira sınırına göre toplam kredilerin yüzde 33’ü bağımsız denetim kapsamına giriyordu. Limitin 100 milyon liraya çekilmesiyle ise oran, yüzde 47’ye yükselecek.

Yönetmenliği değiştirmişti

BDDK, 19 Şubat 2019’da bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmeliği değiştirerek, bankacılık sistemindeki mevcut riski 500 milyon TL ve üstünde olan müşterilerin, kredi tahsis aşamasında bankalara sunacağı belgelere ekleme yapmıştı.

Bu kapsamdaki firma ve gruplardan, bağımsız denetimden geçmiş olmak üzere konsolide finansal tabloları ve bunlara göre hazırlanan analiz tablolarının alınması şartı gelmişti. Bu belgeler, kredi devam ettiği sürece yılda bir kez istenebilecekti.

Previous post
Sudan'da aşırı yağışlar sele neden oldu: En az 46 kişi yaşamını yitirdi
Next post
Hong Kong: Çin'i protesto eden eylemciler bankalardan paralarını çekiyor