Ana SayfaGüncelBilgen ifade verdi: Kayyumla ilgili bir durum değil

Bilgen ifade verdi: Kayyumla ilgili bir durum değil

HABER MERKEZİ – Kars Belediye Eşbaşkanı Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade verdi. Soruşturmanın sosyal medya paylaşımlarından kaynaklandığını söyleyen Bilgen, “Kayyumla ilgili bir durum değil” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medyada yaptığı paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle ifade verdi.

Sabah saatlerinde Kars Adliyesi’ne giden Bilgen, ifade verdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bilgen, “Milletvekili olmadan önce adıma açılmış sosyal medyadaki paylaşımlar, mesajlarla ilgili ifadeye çağrılmıştım. Bu mesajlarla ilgili düşüncelerimi, yaklaşımımı ve bilgilerimi paylaştım” dedi ve ekledi:

“Bunun dışında bir şey yok, belediyeyle ilgili bir soruşturma süreci değil ya da başka bir şey yok. Sadece sosyal medya hesaplarımda yapılmış paylaşımlar.”

Bu ifadenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Mayıs ayında verdiği talimat olduğunu kaydeden Bilgen, “Bu durum kayyum ile ilgili bir durum değil. Galiba zamanlama ile ilgili bir çakışmadan kaynaklanan bir durum” şeklinde konuştu.

Kayyum açıklaması

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevlerinden uzaklaştırılması konusunda da açıklama yapan Bilgen, özetle şunları söyledi:

“Bu Türkiye’nin özellikle dış politikada çok ciddi kriz yaşadığı bir dönemde, özellikle Suriye’de kritik bir eşikten geçildiği dönemde, toplumda kırılma, gerilim, kamplaşma, provokasyonlara fırsat verecek bir zemin olmaktan çıkartılması gerekiyor.
“Türkiye içeride de demokratikleşmesini tamamlamalı, toplumsal barışını tesis etmeli ve hukuk devleti bütün kurumlarıyla, bütün ilkeleriyle tam işlemelidir.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alıp yerlerine kayyum atamasının ardından 20 Ağustos’ta Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ifadeye çağrılmıştı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Bilgen, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadeye çağrıldığını belirterek “Eğer Kars’a da kayyım atamayı düşünürlerse yıllardır şehri soymalarına göz yumulan isimleri tavsiye ederim” demişti.

Aynı günün sabahında ise Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da İstanbul’da bulunan evine polis baskın düzenlemişti.

Previous post
Mardin Artuklu Üniversitesi'ne yeni rektör ataması
Next post
Batman'da dört muhtarlığa kayyum atandı