Ana SayfaGüncelErdoğan Moskova’ya gidiyor

Erdoğan Moskova’ya gidiyor

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Salı günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gideceği bildirildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ağustos Salı günü Rusya’nın başkenti Moskova’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirecek.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği bildirildi.

Dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin İdlib vilayetindeki son gelişmeleri Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşmüştü.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Şam yönetimi tarafından gerçekleştirilen saldırıların çözüm çabalarına zarar verdiğini söylemişti.

İdlib’de ne oluyor?

Suriye ordusu Rusya desteğiyle İdlib’de bir süredir operasyon yapıyor.

Halep-Şam otoyolu üzerinde yer alan İdlib’in Han Şeyhun kasabasını ele geçirmesinin ardından ilerleyişini sürdüren Suriye ordusunun, Türkiye’nin gözlem noktalarından birinin yer aldığı Morek’in kontrolünü ele geçirdiği de öne sürülüyor.

Suriye resmi devlet ajansı SANA’nın aktardığına göre Şam yönetimine bağlı güçlerin Morek’in yanı sıra Kefr Zita, Latmin, Latamina ve Merkaba gibi bölgelerde kontrolü sağladığı belirtiliyor.

Şam yönetimi, Türkiye sınırındaki İdlib’den sivillerin çıkışı için ise koridor açtığını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, 19 Ağustos’ta İdlib’de 9 Numaralı Gözlem Noktası’na intikal esnasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna bir hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

21 Ağustos’taki Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye ordusunun Rusya desteğiyle bir süredir operasyon yaptığı İdlib’de TSK konvoyunun vurulmasına dair “Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi olacak” demişti.

İdlib konusunun kritik bir hassasiyet arz ettiğini belirterek “tepkilerimizi Rusya’ya ilettik” diyen Kalın, “Orada 12 gözlem kulesinin bulunduğu noktalarda mutabık kalınmış idi. Bu mutabakata bağlı kalınmasını bekliyoruz” diye eklemişti.

İdlib vilayetinin kontrolü büyük oranda halen Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ) elinde.

El Kaide bağlantılı El Nusra, adını Heyet Tahrir Şam olarak değiştirmişti. Türkiye, HTŞ’yi Ağustos 2018’de “terör örgütü listesi”ne almıştı.
Önceki Haber
“Şimdi” ve eksiltili iktidarın anarşisi: Görünmez Komite ile siyaseti okumak
Sonraki Haber
Emine Bulut cinayeti: Fedai Varan'a ağırlaştırılmış müebbet istemi