Ana SayfaDünyaFARC’ın silahlı mücadele çağrısı yapan yöneticilerine tutuklama kararı

FARC’ın silahlı mücadele çağrısı yapan yöneticilerine tutuklama kararı

HABER MERKEZİ – Baskı ve siyasi suikastlerin arttığına işaret ederek “yeni bir mücadele dönemi”nin başladığını ilan eden FARC’nin eski komutanlarından Ivan Marquez ve üç yöneticisi için tutuklama kararı çıkarıldı.

Kolombiya’da 2016’da hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) yeniden silahlanma çağrısı yapan dört eski üst yöneticisi hakkında tutuklama kararı verildi.

Barış anlaşmasını uygulama organlarından Özel Barış Hukuku (JEP) mahkemesi, FARC’ın eski yöneticilerinden gerçek adı Luciano Marin olan ‘Ivan Marquez’in yeniden silahlanacaklarına ilişkin açıklama yaptığı dünkü videoda görülen, örgütün önde gelen dört ismi hakkında tutuklama emri çıkardı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, videoda silahlı oldukları görülen Marquez ve yanında bulunan FARC’ın bazı üst yöneticilerinin, 2016 barış anlaşması çerçevesinde kendilerine tanınan imtiyazları kaybettiği belirtildi.

Kolombiya’da barış anlaşmasıyla silahları bırakan FARC’ın eski komutanları, baskı ve siyasi suikastlerin arttığına işaret ederek “yeni bir mücadele dönemi”nin başladığını ilan etmişti.

Siyasi saldırıların gölgesinde ‘barış’

Kolombiya’da FARC ile Juan Santos hükümeti arasında Kasım 2016’da barış anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma gereğince silahlarını bırakan FARC gerillaları sivil ve yasal siyasal hayata geçiş yapmıştı.

Ancak seçimlerin ardından aşırı sağcı Ivan Duque hükümetinin iktidara gelmesinin de etkisiyle olumlu hava tersine dönmüş, eski gerillalara ve topluluk önderlerine yönelik siyasi saldırılar artmaya başlamıştı.

Özellikle anlaşma gereği dağıtılması gereken paramiliter grupların güçlenmesi de dikkat çekmişti.

Previous post
Otogarda iki erkek bir kişiyi öldürdü, polis müdahale etmedi
Next post
Erdoğan'dan Davutoğlu'na yanıt: Bagajında ne varsa ortaya dökmeli