Ana SayfaGüncelHakkari’de askerler köylülere ateş açtı, 14 yaşındaki Vedat Ekinci yaşamını yitirdi

Hakkari’de askerler köylülere ateş açtı, 14 yaşındaki Vedat Ekinci yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Hakkari Derecik’te askerlerin köylülerin üzerine ateş açması sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci yaşamını yitirdi, bir kişi de yaralandı. Hakkari Valiliği, askerlerin ‘dur’ ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle ateş açıldığını, Ekinci’nin de “seken mermi” ile vurulduğunu öne sürdü. Bunun üzerine açıklama yapan HDP, “Kürt çocukların kaderi seken kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır?” diye sordu. Ekinci’nin kuzeni Hacı Ekinci ise “’Dur’ demeden direkt bize sıktılar, amca oğlumu sırtından vurdular” diyerek valiliğin açıklamasını yalanladı.

Hakkari’nin sınır bölgesinde, dün öğle saatlerinde köylülere askerlerce ateş açıldığı, bunun sonucunda bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde yaşayıp, sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine Irak Kürdistan Bölgesi’nden dönüş yolunda askerlerce ateş açıldı.

Bazı yerel kaynaklar ise ateşin askeri noktadan açıldığını belirtti.

Açılan ateşte vurulan 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatı kaybederken, grupta yer alan köylülerden biri ise yaralandı.

Ajans olayın dün saat 15.00 sıralarında yaşandığını aktarırken, durumu haber alan diğer köylülerin hemen sınır hattına gittiğini bildirdi.

Bölgeye ulaşan köylüler, Vedat Ekinci’nin cansız bedeni ile karşılaştı ve olay yerindeki askerlere tepki gösterdi.

Yaşamını yitiren Ekinci’nin cansız bedeni, otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yaralı köylü de hastanede tedavi altına alındı.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ise olayın ardından çekilen görüntüleri Twitter üzerinden paylaşarak, şunları söyledi:

“Hayatının baharında olan Vedat Ekinci’yi katledenleri ve yine bu katliamlara sessiz kalanları, coğrafyamızı kana bulayanları lanetliyoruz! Askerler tarafından gerçekleştirildiği açık bir şekilde görünen olayın faillerinin cezalandırılması için hukuki sürecin takipçisi olacağız.”

Hakkari Valiliği’nden açıklama

Babası emekli köy korucusu olan Vedat Ekinci’nin öldürülmesine ilişkin Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, köylülerin ‘dur ihtarına’ uymadıkları öne sürülürken, Ekinci’nin “seken kurşun” sebebiyle vurulduğu savunuldu.

“01.08.2019 günü Kuzey Irak sınırından İlimiz Derecik İlçesi sınırına 2 kilometre mesafede sınırlarımız dışında Ülkemiz Sınırına terör örgütü tarafından yoğun olarak kullanılan bölgeye kaçak yollarla girmeye çalışan şahıslara Sınır Birliklerimiz tarafından dur ihtarında bulunulmuştur.
“Ancak dur ihtarına uymayarak sınırımıza doğru Kuzey Irak tarafından ilerleyen şahıslara angajman kuralları gereği uyarı ateşi yapılmıştır.
“Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir.
“Yaralı vatandaşımız olay yerinde bulanan Hudut Birliklerimize ait araçlar ile Derecik Sahra Hastanesine kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir.”

Vedat Ekinci’nin kuzeni: ‘Dur’ ihtarı yapılmadı, amca oğlumu sırtından vurdular

Vedat Ekinci’nin kuzeni Hacı Ekinci, olay anını anlattı ve valiliğin açıklamasının aksine ‘dur’ ihtarı yapılmadığını söyledi.

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuşan Hacı Ekinci, “Olay sırasında Vedat ile birlikteydik, 3 kişiydik. Hayvanlarımız askeriye bölgesine girmişti, oraya gittik. Birden bire asker karşımıza çıktı ve ‘Dur’ demeden direkt bize sıktılar, amca oğlumu sırtından vurdular” dedi ve ekledi:

“Bize sıkanlar 3 kişiydi, birinin elinde dipçik, diğer ikisinde silah vardı ama yaklaşık 10 asker oradaydı. Amca oğlum yere düştü, askerlerden yardım istedim ama yardım etmediler. Vedat ellerimde can verdi.”

Hacı Ekinci, olayın araştırılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını da istedi:

“Derecik halkı Türkiye için her zaman her şeyi yapabilen bir halk ama böyle durumlarda kimse sesimizi duymuyor. Hiçbir zaman devletimizin arkasını bırakmadık, devletime inanıyorum, ki bu olayı yapanları da cezasız bırakmayacaktır.”

Hakkari Valiliği açıklamasına ise HDP’den tepki geldi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan yazılı açıklamada, valiliğin açıklamasına atıfla “bu saldırının incelenmeyeceği ve cezasızlığın süreceği sinyalinin verildiği” savunuldu.

Başaran, “Ülkede cezasızlık politikası devam ettiği sürece, katiller korunup kollandığı sürece yeni “seken kurşunların” çocukları ve sivilleri hedef alacağı açıktır” dedi.

“Kürt çocukların ve gençlerinin kaderi ‘seken’ kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır?” diye sorulan açıklamada, sorumluların görevden alınması istendi.

“Vedat Ekinci’nin ölümüne ve bir yurttaşın ağır yaralanmasına neden olan sorumluların derhal görevden alınması, gerekli yasal incelemenin ivedilikle başlatılması gerekmektedir. Yetkilileri, adaleti tesis etmek ve böylesi ölümlerin bir daha yaşanmamasını sağlamak amacıyla göreve çağırıyoruz. Kamuoyunu, hak örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını bu olayın takipçisi olmaya davet ediyoruz.”

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Meclis gündemine taşındı

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, askerlerce ateş açılması sonucu Vedat Ekinci’nin hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi üzerine bakanlık tarafından arandığını belirterek, “Olayın son derece üzücü olduğu ve etkili bir soruşturma yapılacağı tarafıma iletildi” dedi.

Previous post
Endonezya'da 6.8 büyüklüğünde deprem
Next post
Bu kez İran askerleri sınır ticareti yapan gençlere ateş açtı: Bir ölü