Ana SayfaEkolojiİmamoğlu’nun “uyarı geç geldi” sözlerine Meteoroloji’den yanıt

İmamoğlu’nun “uyarı geç geldi” sözlerine Meteoroloji’den yanıt

HABER MERKEZİ – Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun Cumartesi günü etkili olan sağanak yağış sonrası Meteoroloji’nin uyarı yapmakta çok geciktiği sözlerine “13 Ağustos’tan itibaren yayımladığımız diğer raporları dikkate almamaktadır” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da Cumartesi günü (17 Ağustos) etkili olan sağanak yağış sonrası su baskınlarından etkilenen yerlerde incelemelerde bulunmuş, Meteoroloji’nin uyarı yapmakta çok geciktiğini belirterek “Gecikme olması bizi üzdü” demişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İmamoğlu’nun yönelttiği eleştirilerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Ekrem İmamoğlu’nun sadece Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 17 Ağustos Cumartesi günü saat 12.30’da yayımladığı uyarıyı dikkate aldığı, 13 Ağustos’tan itibaren yayımladığı diğer raporları ise dikkate almadığı belirtildi.

“Marmara Bölgesi ve İstanbul için beklenen kuvvetli yağışla” ilgili haberlerin Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri tüm basın-yayın organlarında yer aldığının belirtildiği açıklamada, “Basın kuruluşlarımızın gösterdiği bu duyarlılığa da ayrıca teşekkür ediyoruz” denildi.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili olarak basına yapmış olduğu açıklamada ayrıca; ‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı ‘orta’ şiddetli idi’ demiştir. Bu doğru değildir. 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü Genel Müdürlüğümüz tarafından İstanbul için yayımlanan uyarıda yağış şiddeti; ‘orta’ değil, ‘kuvvetli’ olarak rapor edilmiştir.”

Ne olmuştu?

İstanbul’da 17 Ağustos günü sabah saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan sağanak yağış sele neden olmuştu.

Sel nedeniyle bazı bölgelerde yollar çökmüş, evleri su basmış, araçlar sele kapılmıştı.

Kapalıçarşı’yı da su basarken, Unkapanı alt geçidinde bir kişinin cesedine ulaşılmıştı.

Previous post
Kamu Emekçileri Hareketi ve Kürt emekçiler - I
Next post
HDP'den kayyum açıklaması