Ana SayfaEkolojiİzmir Barosu’ndan Kanada’ya Kaz Dağları mektubu

İzmir Barosu’ndan Kanada’ya Kaz Dağları mektubu

HABER MERKEZİ – İzmir Barosu, Kanada menşeili Alamos şirketi tarafından Kaz Dağları’nda yapılmak istenen altın madenciliğine karşı Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve barolarına mektup gönderdi. Mektupta hem Kanada’da hem de Türkiye’de ortak bir hukuk mücadelesi yürütme çağrısında bulunuldu.

Kaz Dağları’nda Kirazlı ve Balaban köyleri yakınında ve Çanakkale’nin içme suyu barajı Atikhisar’ın yanı başında Kanada menşeili Alamos Gold şirketi tarafından altın madenciliği yapılmak isteniyor.

Maden şirketinin ekokıyımına karşı ise 21 gündür “Su ve Vicdan Nöbeti” sürüyor.

CHP ve HDP’li birçok milletvekili ise konuyu Meclis gündemine taşıyarak, soru önergeleri vermişti.

İzmir Barosu yönetimi de Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Barosu, Ontario Barosu, Quebec Barosu, Toronto Avukatlar Örgütü, Ottawa Barosu, Montreal Barosu, Kanada Çevre Hakları Örgütü, İnsan Hakları İçin Kanadalı Avukatlar Örgütü ile Meclis’te temsil edilen siyasi parti ve temsilcilerine bir mektup yolladı.

Mektupta, madencilik faaliyetlerine karşı birlikte mücadele etme çağrısında bulunularak, Kanada baroları ve hukuk örgütleri ile ortak çalışmalar yürüterek sağlıklı çevrede yaşama hakkının korunması için her iki ülkede hukuki girişimlerde bulunmayı hedefledikleri ifade edildi.

Mektubun tam metni

İzmir Barosu tarafından gönderilen mektubun tam metni şöyle:

“Sayın Yetkili,

Muhtemelen bilginiz olduğu üzere Kanadalı bir şirket olan Alamos Altıncılık A.Ş. Türkiye’nin batısında yer alan Kaz Dağları bölgesinde üç farklı alanda altın madeni çıkarma hakkını almıştır. Alamos Altıncılık A.Ş. ilk çalışma sahası olarak belirlediği Kirazlı bölgesinde madencilik faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır.
Merkezi hükümetin desteğiyle ve devam etmekte olan hukuki sürece rağmen Alamos Altıncılık, bölgedeki çalışmalarını sürdürmektedir. Binlerce insan her gün Kaz Dağları’ndaki madencilik faaliyetini protesto ederek toplumun hemen her kesiminden insanların katılımı ile ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ adında bir eylem başlatmıştır. Çevre hakları alanında çalışan STK’ler, insan hakları örgütleri, siyasal partiler, barolar ve diğer hukuk kurumları altın madenciliğine karşı Kaz Dağları bölgesinde ve mahkemeler önünde yasal mücadelelerini sürdürmektedir.
Alamos altın madeni sahası, antik Truva Kenti’ne yakın bir alanda bulunmakta ve yüzlerce endemik bitki ve hayvanın yaşadığı bir doğal miras olan Kaz Dağları üzerinde geniş bir alanı kaplamaktadır. Halihazırda sadece Kirazlı’da bulunan tek bir maden sahasında 195.000 ağacın kesildiği ifade edilmektedir. Ancak, altın madenlerinin yaratacağı zararın bundan çok daha büyük olacağı ve tarım arazileri ile tüm bölgenin su havzalarının da geri dönülmez şekilde altın madeni projesinden etkileneceği beklenmektedir.
İzmir Barosu, 10.000 üyesiyle ve Türkiye ile tüm Ege coğrafyasının en eski ve en prestijli resmi hukuk kurumlarından biri olarak 111 yıldır demokrasi ve insan hakları alanında çalışmalarını sürdürmektedir. İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu ile kendisine verilen insan haklarını savunmak görevi uyarınca Kaz Dağları’nda devam etmekte olan büyük çevre hakkı ihlalini durdurmak için üzerine düşen sorumluluğu bir görev olarak üstlenmiştir.
Biz bu vesile ile sizleri Alamos Altıncılık A.Ş tarafından Kaz Dağları’nda insan yaşamına, hayvan ve bitkilerin hayatına ve bölgemizin sonraki nesillerinin geleceğine karşı sürdürülmekte olan madencilik faaliyetlerine karşı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Çok güçlü şekilde inanıyoruz ki, sizinle birlikte Kanada ve Türkiye’de başlatmayı hedeflediğimiz hukuki ve toplumsal mücadele, bölge insanının sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını korumamıza yardım edecek ve bu işbirliği aynı zamanda Kanada ve Türk halkları arasında sonsuza dek sürecek kopmaz bir bağ kurmamızı sağlayacaktır.
Hukuk ve çevre mücadelemize vereceğiniz katkıları konuşmak üzere sizlerle kısa sürede görüşmeyi dileriz.”

Ormancılık uzmanı Wohlleben’den Kaz Dağları uyarısı: Türkiye için bir felaket

“Kaz Dağları’ndan Hasankeyf’e rejimin neoliberal politikalarına karşı birlikte mücadele edilmeli”

Kaz Dağları için büyük yürüyüş: On binlerce gösterici şantiye alanına gitti
Önceki Haber
Taraflardan 'güvenli bölge' açıklamaları: Kim ne diyor?
Sonraki Haber
Urfa'da bir inşaatın 8. katından düşen işçi yaşamını yitirdi