Ana SayfaEkolojiNükleeri ‘masum’ ve ‘iyi’ gibi gösterenlere Mersin’den tepki

Nükleeri ‘masum’ ve ‘iyi’ gibi gösterenlere Mersin’den tepki

HABER MERKEZİ – Mersin’de bulunan yaşam savunucuları, kentte yapılan nükleer santralin yapılan haberlerle iyi gösterilmesine tepki göstererek, “Bu tür ucuz şovlarla aklımızla alay etmekten vazgeçsinler” dedi.

Mersin Nükleer Santral Karşıtı Platform (NKP), nükleer santralin iyiymiş gibi gösterilmesine tepki gösterdi.

Rus Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Finlandiya Körfezi’nde Leningrad’da düzenlenen Rosatom Uluslararası Balıkçılık Turnuvası sonrasında çıkan haberlerde nükleer santral bu şekilde lanse edilmişti.

“Aklımızla alay etmesinler”

Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıya CHP Mersin milletvekili Alpay Antmen, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve birçok yaşam savunucusu yaptıkları açıklamayla tepkilerini gösterdi.

Açıklamada, “Mersin nükleer istemiyor” dövizleri taşındı.

NKP Dönem Sözcüsü Emre Üresin, turnuvaya Mersin’den Gülnarlı balıkçıların da katıldığını ve etkinlikte bu balıkçıların en başarılı balıkçılar olarak gösterildiğini ve şirketin nükleer santrali masum gibi göstermelerinin ucuz ve vasat bir şov olarak yorumladıklarını dile getirdi.

Mersin halkının nükleer karşıtlığını bazı güçlerin bir türlü istedikleri yöne çeviremediklerinden dolayı bu tür girişimlerde bulunduklarının altını çizen Üresin, çıkan haberlerle adeta bir komedinin yaşandığını bu durumu da kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyduklarını aktardı.

Yarışmanın yapıldığı Leningrad’da dünyanın en kirli denizinin olduğunu belirten Üresin, “Yarışmada ‘Bölgede kanser vakalarında hiç artış olmamıştır’ denilmiş. Bu gayri ciddi olumsuz etkilerini kamuoyundan gizleniyor” dedi.

Aksine radyasyonun sağlık üzerinde ciddi olumsuzlukları olduğunu vurgulayan Üresin, “Bu söylemler insanları yanıltmayı hedeflemişlerdir. Biz Akdeniz’in Leningrad gibi olmasına izin vermeyeceğiz. Bu tür ucuz şovlarla aklımızla alay etmekten vazgeçsinler” diye konuştu.

Ardından konuşan CHP milletvekili Alpay Antmen ise nükleer santralin yapılması ile beraber artık deniz kirliliği ve bölgede hava sıcaklığın artması ile beraber artık balık dahi avlanamaz bir duruma geleceklerini ifade etti.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımından sonra ilk 60 yıl boyunca Rusya’ya verileceğini bunun da Rusya’nın Akdeniz’de bir üs kurmuş gibi olacağını aktaran Antmen, “Türkiye’nin bütün menfaatleri siyaset üstünde gelir. Biz diyoruz ki gelin her şeyi yerli ve milli bazında konuşalım” dedi.

Santralin hiçbir katkısı olmayacağını aksine çevreye, doğaya ve insanlara ciddi zararı olacağını vurgulayan CHP’li vekil, “Hatta insanları zehirleyecektir. Akkuyu yapılmayacaktır yapılsa dahi işlenmeyecektir” diye konuştu.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Türkiye'de 11 milyon 100 bin kişinin sosyal güvencesi yok
Sonraki Haber
NASA'nın uydu görüntüleriyle Amazon yangınları