Ana SayfaGüncelÖcalan’dan Kuzey ve Doğu Suriye mesajları

Öcalan’dan Kuzey ve Doğu Suriye mesajları

HABER MERKEZİ – Abdullah Öcalan’la bayram vesilesiyle bir görüşme gerçekleştiren kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin Kuzey ve Doğu Suriye için çözümün savaş olmadığını altını çizdiğini ve “Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür” dediğini aktardı. Öcalan’ın “Mesele insan kanının dökülmesiyle çözülmez. Her zaman barışa varız” dediği de belirtildi.

İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın aileleri, 12 Ağustos’ta Kurban Bayramı vesilesiyle İmralı’ya giderek yakınlarıyla görüşmüştü.

Daha önce 5 Haziran’da Ramazan Bayramı nedeniyle Öcalan’la görüşebilen kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı’da ağabeyi ile yaptığı son görüşmenin detaylarını anlattı.

Çıplak aramaya maruz bırakılmışlar

Mezopotamya Ajansı’ndan Barış Polat’a konuşan Mehmet Öcalan, görüşün yaklaşık bir saat sürdüğünü belirterek, sadece bayramlarda değil, iki haftada bir olan aile görüş hakkının yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İmralı’daki görüşmenin saat 13.00’te küçük bir salonda gerçekleştiğini dile getiren Öcalan, çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını belirterek, “Biz insanız, bu bizim yasal hakkımızdır. 68 yaşındayım çıplak arama yaptılar. 20 yıldır o yolu gidip geliyorum, beni de iyi tanırlar. Çok çirkin bir aramayla karşılaştık. Bu kabul edilemez, bu aramayı yapanlar utansın” dedi.

Mehmet Öcalan, ağabeyinin kendisine ‘Sizi beklemiyordum, sanki tesadüfen gelmişiniz gibi geldi’ dediğini aktardı.

Kuzey ve Doğu Suriye mesajları

Mehmet Öcalan’ın aktardıklarını göre PKK lideri Öcalan, Kuzey ve Doğu Suriye’yle ilgili son gelişmelere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür. Savaş ile olmaz, bir çözüme kavuşturulması gerekir. Türkiye eğer Suriye’ye girmek isterse de bu çözüm olmayacaktır. Doğrusu şu ki savaş bu halklara hiçbir şey getirmez.
“Suriye’de 20 yıl kaldım, oranın halkını iyi tanırım. Oradaki Arap aşiretlerini iyi tanırım, ilişkilerim vardı. Başta Arap aşiretleri ve halklara selamlarımı ilet. Sorun demokrasiyle çözülebilir. Hiçbir zaman savaşla çözüm olmamıştır.”

Sınır ötesi operasyon değerlendirmesi

Mehmet Öcalan

Çözüm için hazır olduğunu yineleyerek “Kürt sorununun çözümü için üstümüze düşen görev ve rolümüzü oynarız” diyen Abdullah Öcalan, Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında sürdürülen “Pençe Operasyonu” için de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Harekât savaş demektir. Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil. Biz her zaman barışa varız. Her zaman da savaşa karşı olacağız, savaşın yerine barışın olması gerekiyor.”

Abdullah Öcalan’ın “Kürt ulusal birliği” konusuna çok önem verdiğini söyleyen Mehmet Öcalan, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesi hükümetinden bağımsız başarılı olamayacağını söylediğini de aktardı.

HDP’ye mesajları

Öcalan’ın, HDP’ye yönelik ise şu mesajları verdiği aktarıldı:

“60 milletvekili var, bu seçimlerde belediyeler de alındı. Geçen sefer belirttim, eğer dışarda olsaydım sokakları temizlerdim.
“Her yerde vekiller 24 saat boyunca halkın içinde olması gerekiyor. Parti büyük demokratik bir kurumdur. Halkın iradesidir ve halka hizmet etmelidir. Bu halk onlara iradelerini teslim etmiş. Onlar da bu halkın hizmetkârıdırlar.”
İmralı Cezaevi

Öcalan’la görüşmeler

Öcalan, HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri sürerken avukatlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk kez görüşebilmişti.

2 Mayıs’ta gerçekleşen görüşmeyi takip eden görüşmelerde Öcalan’ın çağrısı üzerine aylardır süren açlık grevleri ile ölüm oruçları sonlandırılmıştı.

Öcalan 2 Mayıs’ı takiben 22 Mayıs, 12 Haziran ve 18 Haziran’da gerçekleşen avukat görüşlerinde “çözüm” mesajları vermişti.

Ancak 23 Haziran seçiminin ardından görüşmeler yine askıya alınmıştı. Ne avukatlar ne de aile yaklaşık 2 aydır İmralı’ya gidemiyordu.

Son olarak Öcalan’ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın, İmralı Cezaevi’ne giderek müvekkilleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği 7 Ağustos’ta kamuoyuna duyurulmuştu.

Diğer yandan Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş İmralı’ya “sekreterya” olarak gittikleri tarih olan 15 Mart 2015’ten, Hamili Yıldırım da İmralı’ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015’ten bu yana aileleriyle yine bir bayram görüşü vesilesiyle ilk defa 5 Haziran’da görüşebilmişti.

Aileler son olarak ise 12 Ağustos’ta Kurban Bayramı vesilesiyle İmralı’ya giderek yakınlarıyla görüşmüştü.


Öcalan: Çözüm için hazırım ancak devlet aklı da gereğini yapmalı

Previous post
Bloomberg: Ziraat Bankası, Venezuela Merkez Bankası'nın hesaplarını kapattı
Next post
Basın İlan Kurumu Müdürü Yakup Karaca görevinden alındı