Ana SayfaEkolojiPet şişelere zorunlu depozito uygulaması 2021’de başlıyor

Pet şişelere zorunlu depozito uygulaması 2021’de başlıyor

HABER MERKEZİ – Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar zorunlu depozito uygulamasının 2021 yılında başlayacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) NOVA Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğince “Türkiye Depozito İade Sistemi Projesi (TÜDİS) Açılış Toplantısı” yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, burada yaptığı konuşmada, yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye genelinde plastik poşet kullanımının azaldığını söyledi.

Manav reyonlarında plastik poşet kullanımında ciddi artış görüldüğünü ancak kese kağıdı uygulamasına geçilmesinin hedeflendiğini belirten, Birpınar, 20 yıl içerisinde oluşan atık miktarının 32 milyon tona çıktığını, ancak 2000’li yılların başında yüzde bir olan geri dönüşüm oranının ise yüzde 13’e ulaştığını ifade etti.

Hedef ambalajın yüzde 50’sini geri toplamak

TÜDİS projesinin depozito iade sistemi kapsamında dünyada ve Türkiye’de ne tür çalışmaların yapıldığının görülmesi için başlatıldığını anlatan Birpınar, şöyle devam etti.

“Türkiye’de eğer pet şişeye 10 kuruş depozito koyarsanız, vatandaş onu öder, sonra da alır makineye atar ve parasını geri alır. Onu mobiliteye döndürmek lazım. Onun karşılığında ulaşım imkanı verilebilir.”

Birpınar, depozito uygulamasının doğru işletilmesi durumunda hem ekonomi hem de vatandaşa fayda sağlayacağını söyledi:

“Zorunlu depozito uygulaması da 2021’de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız.
“Bizim hedefimiz atık miktarını mümkün olduğu kadar azaltmak ve geri dönüşüm oranlarını yüzde 10 ila yüzde 50 arasına çıkarmak, 2023 hedefimiz bu.
“Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasa sürülen ambalajın yüzde 50’sini geri toplayabilmek. Şu anda her 10 cam şişeden biri, her 10 pet şişeden 3’ü ve 10 alüminyum içecek kutusundan ancak 5’i geri dönüşebiliyor. Gerisi de maalesef gelişi güzel doğaya atılıyor.”Önceki Haber
NASA'nın uydu görüntüleriyle Amazon yangınları
Sonraki Haber
Hükümetin memur zammı teklifi onaylandı, KESK ve Kamu-Sen tepkili