Ana SayfaGüncelTHK’den suç duyurusu açıklaması: ‘Kayyum üye istedik’

THK’den suç duyurusu açıklaması: ‘Kayyum üye istedik’

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı’nın kurumda usulsüzlük iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine THK’den “İçişleri müfettişlerinin dahil olması bizlere güç ve temiz bir THK ideali için umut vermiştir” açıklaması geldi. Ayrıca THK, mahkemeden ‘kayyum üye’ istediklerini de belirtti.

Türk Hava Kurumu (THK), İçişleri Bakanlığı’nın usulsüzlük iddiasıyla yaptığı suç duyurusu hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, geçmişten gelen 1,4 milyar TL borcu olduğu, önceki yönetimin de devlet kurumlarının hazırladığı raporların gereğini yapmadığı belirtilerek kendilerinin de suç duyurularında bulunulduğu ifade edildi.

“Bugüne kadar geçmişte İçişleri Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve YÖK gibi kurumların hazırladığı raporların hiçbirinin gereği yapılmamıştır.
“Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucu THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu, tüm mallarının hacizli olduğu tespit edilmiş, idari ve adli kovuşturmayı gerektiren onlarca dosya ortaya çıkarılmıştır.
“THK, bu çerçevede ilgililer hakkında suç duyurularını yapmaya başlamış aynı zamanda İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü ve Devlet Denetleme Kurulu’na çağrıda bulunmuştur.
“Bugüne kadar 20 suç duyurusunda bulunulmuş, suç duyurularının daha da artacağı görülmektedir.
“THK’da devam eden geçmişe yönelik soruşturmalara İçişleri müfettişlerinin de dahil olması bizlere güç ve temiz bir THK ideali için umut vermiştir. Bu suç duyurusu şu anki Yönetimin görev süresini kapsamamaktadır.
“Ayrıca, geçmiş dönemde sorumluluğu olup yargıya sevk edilen eski Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri yerine mahkemeden ‘kayyum üye’ talebinde bulunulmuş, adli yılın başlamasıyla birlikte bu talebin değerlendirilip sonuca bağlanması beklenmektedir.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı dün (27 Ağustos) usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle THK ve Kızılay yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Açıklamada, yaşanan istifalar nedeniyle THK Merkez Yönetim Kurulu üye sayısının 12’den 3’e düştüğü ve bu nedenle THK’nin 26 Haziran 2019’dan itibaren merkez yönetim kurulundan “yoksun kaldığı” söylenmiş, 26 Ağustos Pazartesi gününden itibaren bir mülkiye başmüfettişi ve iki dernekler denetçisi tarafından THK’nin denetimine başlandığı bilgisine yer verilmişti.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “THK meselesi maalesef girdaba girmiş bir meseledir. Yakın döneme dair usulsüzlükler tespit edildi. THK’nin yönetimi boşluktadır 26 Haziran’dan itibaren” demişti.

Kızılay ise söz konusu suç duyurusuyla ilgili  “Söz konusu suç duyurusundaki hususların, hiçbir şekilde mevcut yönetimin göreve geldiği dönemi kapsamadığı” açıklamasını yapmıştı.


İçişleri Bakanlığı’ndan eski THK ve Kızılay yöneticilerine suç duyurusu

Previous post
Antalya’da orman yangını
Next post
Mevsimlik işçilerin kaldığı yerde toprak yakması: İki Suriyeli çocuk yaşamını yitirdi