Ana SayfaGüncelAdana Altın Koza’da ödüller sahiplerini buldu

Adana Altın Koza’da ödüller sahiplerini buldu

HABER MERKEZİ – Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini bulurken, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü “Nuh Tepesi” kazandı. “Nuh Tepesi”nin yönetmeni olan Cenk Ertürk de En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

Bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Festivalide bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı.

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Aden, Aidiyet, Bağlılık-Aslı, Görülmüştür, Kapı, Kovan, Kraliçe Lear, Kronoloji, Küçük Şeyler, Nuh Tepesi, Şehitler ve Uzun Zaman Önce olmak üzere toplam 12 film yer aldı.

En İyi Film ödülünü kazanan yapım, Cenk Ertürk’ün ilk uzun metrajlısı “Nuh Tepesi” oldu.

Ertürk de ilk uzun metrajlısıyla En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda verilen diğer ödüller ise şöyle:

  • SİYAD En İyi Film Ödülü (Cüneyt Cebenoyan Anısına): Kraliçe Lear (Yönetmen: Pelin Esmer)
  • FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk – Nuh Tepesi
  • Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal – Kronoloji
  • Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan – Küçük Şeyler
  • En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri – Kraliçe Lear
  • En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Ömer Ünal – Aden
  • En İyi Kurgu: Ali Aga – Görülmüştür
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Federico Cesca – Nuh Tepesi
  • En İyi Senaryo: Kıvanç Sezer – Küçük Şeyler
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Serdar Orçin – Uzun Zaman Önce
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Füsun Demirel – Görülmüştür
  • En İyi Erkek Oyuncu: Alican Yücesoy – Küçük Şeyler
  • En İyi Kadın Oyuncu: Funda Eryiğit – Aden
  • İzleyici Ödülü: Kapı – Nihat Durak
  • Yılmaz Güney Özel Ödülü: Kraliçe Lear

Jüride kimler vardı?

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışan filmleri, başkanlığını Serra Yılmaz’ın üstlendiği jüri değerlendirdi.

Jüride Yılmaz’a yönetmen İlksen Başarır, oyuncu Öykü Karayel, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım, müzisyen Aytekin Ataş, görüntü yönetmeni Soykut Turan ve sinema yazarı Uğur Vardan eşlik etti.


Başrollerde Haluk Bilginer ve Ali Atay var: “Nuh Tepesi”

Pelin Esmer’in yeni filmi “Kraliçe Lear”dan fragman ve afiş

Karınca’nın Filmekimi seçkisi: Hayal gücünüzü kışkırtacak 20 film


FilmLoverss’tan derledik.
Previous post
CHP’nin 'Suriye Konferansı': Kılıçdaroğlu’ndan Şam yönetimi ile diyalog çağrısı
Next post
Tarımda model değişimi: Çiftçinin alacağı destek nasıl puanlanacak?