Ana SayfaDünyaAf Örgütü dünyanın ‘en kapsamlı’ insan hakları kampanyasını başlatıyor

Af Örgütü dünyanın ‘en kapsamlı’ insan hakları kampanyasını başlatıyor

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, insan hakları çalışmaları nedeniyle tacize maruz kalan, cezaevine konulan, işkence gören ve haksız yere tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya kalanlar için ‘Haklar İçin Yaz’ adlı küresel kampanya başlatıyor.

Uluslararası Af Örgütü, 2019’da dünyanın her yerinde tehlike altında olan ve desteğe ihtiyaç duyan genç aktivistler ve insan hakları savunucuları için kampanya başlatıyor.

Haklar İçin Yaz (Write For Rights) isimli küresel isimli kampanyada; kadın hakları savunucusu Yasmin Aryani (İran), ekoloji aktivisti aktivisti Marinel Sumook Ubaldo (Filipinler), mülteci hakları savunucuları Sarah Mardini ve Sean Binder (Yunanistan) ve 2017 yılından beri kendisinden haber alınamayan ve Çin hükümetinin “eğitim yolu ile dönüştürme” merkezlerinden birinde tutulduğu düşünülen İlyas Rahman (Çin) yer alıyor.

Örgüt, kampanya başlatacağı isimlerle ilgili şu bilgileri veriyor:

Yasmin Aryani

“Yasmin annesiyle birlikte trenin kadınlar vagonunda başörtüsü olmadan yürüyerek yolculara beyaz çiçekler dağıttı. Kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar verdiği bir geleceği ve günün birinde sokakta kendisinin başörtüsüz, bir başkasının ise başörtülü olarak yan yana yürüyebileceğine dair umutlarını anlatıyordu. Bu anları gösteren video Mart 2019’de internette hızla yayıldı.
İran yetkilileri 10 Nisan’da Yasmin’i gözaltına aldı. Yasmin günlerce tek başına bir hücrede tutuldu ve sorgulandı. 31 Temmuz da ise şok edici bir şekilde 16 yıl hapis cezasına mahkum edildi. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre bu sürenin en az 10 yılını ceza evinde geçirmesi bekleniyor.”

Marinel Sumook Ubaldo

“Marinel daha 16 yaşındayken, kendisini ve topluluğunu iklim değişikliğinin feci etkilerinden korumak için mücadele etmesi gerektiğini biliyordu. 13 Kasım 2013’te tarihin bilinen en ölümcül tayfunlarından biri olan Yolanda Tayfununda hayatta kaldı. Yolanda Tayfununda evini kaybeden Marinel’in, ailesinin ve daha binlerce kişinin yeterli gıda, su, barınma, elektrik ve tuvalet gibi temel ihtiyaçları var.
Marinel, dünyanın dört bir yanında hükümetlerin iklim değişikliğiyle yüzleşmesini ve iklim krizinin sadece Filipinler üzerindeki değil, tüm dünyadaki etkilerinin azaltılması için mücadele ediyor.”

Sarah Mardini ve Sean Binder

“24 yaşındaki Sarah Mardini ve 25 yaşındaki Sean Binder Yunanistan’ın Midilli adasında faaliyet gösteren bir arama-kurtarma örgütünde gönüllü olarak çalıştıkları için cezaevine gönderilme tehlikesi altında.
Denizde tehlikede olan botların yerlerini belirleyip, ihtiyacı olan mültecilere yardım ettikleri için ajanlık, insan kaçakçılığı ve suç örgütüne üye olmakla suçlanan Sarah ve Sean suçlu bulundukları taktirde 15 yıl hapis cezasına mahkum edilebilir. Daha önce bu suçlamalarla gözaltına alınan ve 2018’in Aralık ayında serbest bırakılan Sean yaşadıklarını şu sözcüklerle özetliyor. ‘[Yaşadığımız en korkutucu şey] cezaevinde gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmak değil, bu durumun herkesin başına gelebilecek olması.'”

İlyas Rahman

“Çin hükümetinin Mısır’da yaşayan yüzlerce Uyguru ülkeden çıkmaya zorlaması için Mısır hükümetine yaptığı baskılar sonucunda, Temmuz 2017’de Mısır’ı terk etmek zorunda kalan İlyas’tan o günden beri haber alınamıyor. Mısır’da üniversite eğitimi için bulunan İlyas’ın eşi Münzire Abdugani ise şu an Türkiye’de yaşıyor. Eşinin 2017’de kaybedilmesinin ardından Türkiye’ye gelen ve burada çocuğunu dünyaya getiren Münzire, ailesinin bir gün yeniden bir araya geleceği umuduyla eşini aramaya devam ediyor.
Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çoğunluğu Müslüman olan neredeyse 1 milyon kişi 2017’den beri ailelerinden koparılıyor ve ‘eğitim yolu ile dönüştürme merkezlerine’ gönderiliyor.”

Kampanya sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Previous post
Depremin ardından İstanbul Üniversitesi'nde öğrenciler eylemde: #ÇapaYıkılıyor
Next post
İmamoğlu: İstanbul acil toplanma alanlarıyla ilgili sıkıntıda