Ana SayfaGüncelAnayasal suçmuş: Diyarbakır’da AKP binası önündeki eyleme Valilik’ten ret

Anayasal suçmuş: Diyarbakır’da AKP binası önündeki eyleme Valilik’ten ret

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da AKP İl Binası önünde iş talebiyle oturma eylemi yapmak isteyen üç kişiye Valilik tarafından “Anayasal suç” iddiasıyla ret yanıtı verildi.

Diyarbakır’da AKP İl Binası önünde eylem yapmak amacıyla bildirimde bulunan üç kişiye Valilik’ten ret yanıtı geldi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, AKP il binası önünde iş talebiyle oturma eylemi yapmak isteyenlerin “Anayasal suç” işlemiş olacakları iddiasına yer verildi.

Ayrıca eylem yapılması durumunda müdahale edileceği, eylemciler hakkında ise adli ve idari işlem başlatılacağı aktarıldı.

Ne oldu?

Diyarbakır’da Yasin K., İsmail D. ve Fırat E. iş talebi nedeniyle AKP İl Binası önünde oturma eylemi başlatacaklarına dair Diyarbakır Valiliği’ne bildirimde bulundu.

Ağabeyi Ahmet K.’yi 2016 yılında yaşanan çatışmada kaybeden Yasin K. “Şehit yakınları için kamu kurumlarında ayrılan istihdam kadrosuna yerleştirilmediği” için eylemde bulunmak isterken, İsmail D. ve Fırat E.’nin gerekçesi ise 2017 yılında işe alındıktan yalnızca dört gün sonra dönemin kayyumu Cumali Atilla tarafından Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki işlerinden çıkartılmalarıydı.

Üç isim AKP binası önünde 23 Eylül ila 23 Ekim arasında “İşçi kıyımları ve duyarsızlık” adıyla oturma eylemi yapmak istedi, fakat Valilik siyasi parti önünde eylem yapmanın parti faaliyetlerini engelleyeceği iddiasıyla “Anayasal suç” gerekçesi sundu, eyleme izin vermedi.

“İlimiz Yenişehir ilçesi Elazığ Bulvarı üzerinde bulunan AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı il binasında ‘İşçi Kıyımları ve Duyarsızlık’ konulu etkinlik düzenlemek istediğiniz bildirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 68. Maddesinde siyasi partiler demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak belirtilmiş, Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlarda siyasi partilerin faaliyetlerinin engellenmesi suç olarak tanımlanmış karşılığında yaptırımlar açıkça belirlenmiştir.
Söz konusu etkinliğinizin siyasi parti binası önünde düzenlemek istediğinizden, siyasi parti binasına giriş-çıkışları ve siyasi partiye ait faaliyetleri doğrudan ya da dolaylı olarak engelleneceği ayrıca vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılmaz ölçüde zora sokacağı, kamu düzenini zedeleyici görüntüleri topluma yansıtılarak karşıt gruplar arasında çatışma oluşturmaya dönük provokatif olaylara sebebiyet verilebileceği ve önü alınamaz menfur olaylara neden olabileceği, terör örgütüne muzahir grup ve şahıslarca etkinliğe müdahil olunarak amacından saptırılmaya, terör örgütlerinin propagandasına dönüştürülmeye çalışabileceği değerlendirilmiştir.”

Valilik ayrıca kent genelinde 18 Eylül ila 2 Ekim tarihleri arasında her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığını belirtti.


Mezopotamya Ajansı’dan derlenmiştir.
Previous post
Ege’de mülteci teknesi battı: Beşi çocuk yedi kişi hayatını kaybetti
Next post
Mısır’da protestolar: Sisi ülkeye döndü, Tahrir Meydanı’na geçit yok