Ana SayfaGüncelAnkara Barosu da TBB’ye genel kurul çağrısı yaptı

Ankara Barosu da TBB’ye genel kurul çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen adli yıl açılışını protesto eden İstanbul ve Antalya barolarının Türkiye Barolar Birliği’ne yaptığı olağanüstü genel kurul çağrısına Ankara Barosu da katıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioglu’nun 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan törene katılması sonrası yaşanan tartışmalar sürüyor.

Feyzioğlu’nun törene katılmasının ardından İstanbul ve Antalya baroları Feyzioğlu’nun başkanlığının yeniden değerlendirilmesi için TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı yapmıştı.

Ankara Barosu da bir açıklama yaparak, TBB’ye ‘seçim gündemli olağanüstü genel kurul’ çağrısı yaptı.

“Ankara Barosu’nun 04.09.2019 tarihli yönetim kurulu toplantısında Avukatlık Kanunu’nun 115/2. Maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’nin seçim gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verilmiştir.”

Ne olmuştu?

Saray’da düzenlenen törene, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 40’tan fazla baro “Yargının yürütmeye biat etmesi anlamına gelir” diyerek katılmamıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni’ni Saray’da yapıldığı için boykot eden baroları hedef alarak, “Birtakım barolar adli yıl açılışını sırf mekandan dolayı provoke ediyor” demişti.

Törene “Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır” diyerek katılan TBB Başkanı Feyzioğlu ise Erdoğan’dan ‘tebrik’ almıştı.


Barolardan TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı

Erdoğan’dan töreni boykot eden barolara tepki, Feyzioğlu’na tebrik

Adli yıl açılışı: Barolar boykotta, Feyzioğlu Saray’a gidiyor

Yargıtay’dan adli yıl açılışına katılmayacak barolara yanıt: Haksız ve ölçüsüz

Diyarbakır Barosu da adli yıl açılışına katılmayacak


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Pejmürde politika – İbrahim Aslan
Sonraki Haber
Dorian kasırgasının vurduğu Bahamalar'da ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi