Ana SayfaGüncelBerkin Elvan davası yine ertelendi: ‘Artık bir yargılama ve ceza istiyoruz’

Berkin Elvan davası yine ertelendi: ‘Artık bir yargılama ve ceza istiyoruz’

HABER MERKEZİ – Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 14’üncü duruşması ertelendi. Anne Gülsüm Elvan, “Biz artık bir yargılama ve ceza istiyoruz. Biz de anneyiz. Daha kaç evladımız gidecek, ne kadar kan dökülecek?” diye sorarak tepki gösterdi.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 14. duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Elvan ailesi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Oya Ersoy’un da aralarında bulunduğu izleyiciler tarafından takip edildi.

Mahkeme başkanının, duruşma sırasında toplumsal olaylar hakkında raporların gelmesinin uzun sürdüğünü söylemesi dikkat çekti.

‘Artık bir yargılama ve ceza istiyoruz’

Duruşmada söz alan Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Bir türlü sonuçlanmayan bir duruşma var. Neden reddedildiğimizi anlamış değilim. Çocuklar öldürülüp de karşı karşıya getiriliyordu, şimdi anneler karşı karşıya getiriliyor. Biz artık bir yargılama ve ceza istiyoruz” dedi ve ekledi:

“Biz de anneyiz. Daha kaç evladımız gidecek, ne kadar kan dökülecek? Başınızı yastığa koyarken rahat uyuyabiliyor musunuz, daha çocuk bu ya! Karnesini aldı da diplomasını alamadı çocuğum. Çocuklarınıza bakarken benim çocuğumu gözünüzün önüne getirin. Daha da diyecek bir şeyim yok, sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum.”

Avukat Çiğdem Akbulut da davanın sürüncemede bırakıldığının altını çizerek “Sürekli zaman kaybettik. Soruşturmada da, yargılamada da oldu. Sizin talep ettiğiniz bütün cevaplar kurumlardan ikinci, üçüncü kez geliyor ve bazıları komik cevaplar. Mevcut cevapların hepsinde katil belli” dedi.

“Berkin’in katilinin hak ettiği cezayı alması gerekiyor” diyen Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede adaletin kırıntısı varsa belki bu mahkemeden çıkar. Raporların cevaplarını bekliyorsanız elinizdeki hukuki gücü kullanarak ara karar vermenizi bekliyoruz. Cevap gelmesi halinde tüm beyanlarımızı sunacağız.”

Duruşma Kasım’a ertelendi

Mahkeme başkanı ise “Eleştirebilirsiniz ama dosya bize geldiğinden beri gerekeni yaptık. Konu toplumsal bir olay olunca rapor gelmesi zor oluyor, biliyorsunuz” dedi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme, duruşmayı 13 Kasım saat 10.00 erteledi.

Anne Elvan: Erdoğan, bu çocuklara nasıl hesap verecek?

Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Avukat Can Atalay’ın ardından konuşan Gülsüm Elvan, şunları dile getirdi:

“Biz anneleri acılarını karşı karşıya getirmesinler. Karşılaştırırlarsa altından çıkamazlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Selahattin Demirtaş, bırakılırsa şehitlere hesap veremem’ diyor. Benim çocuğuma nasıl bir hesap verecek? Bu çocuklara nasıl hesap verecek?
“Annelere buradan sesleniyorum. Orası oturma yeri değil. Gelin birleşelim. Barışı getirelim. Başka bir anne ağlamasın. Yeter artık başka çocuk ölmesin. Bizim derdimiz bu.”

Karınca, Evrensel, MA
Previous post
TÜMBEL-SEN: Kayyum atamalarıyla emekçilerin iş ve yaşam güvencesi gasp edildi
Next post
Ceren Damar Şenel cinayeti davasına katılım çağrısı