Ana SayfaGüncelCanan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası

Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında hakim karşısına çıktı. Sözlerini “O kaybetti, biz kazandık. 80 milyon kazandı” diyerek tamamlayan Kaftancıoğlu’na beş ayrı suç gerekçe gösterilerek toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Mahkeme cezada ertelemeye gitmedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun altı yıl önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

“Cumhurbaşkanına hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Kaftancıoğlu, savunmasında kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek özetle şunları söyledi:

“Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir.
“Hiçbir kamu görevlisine alelen hakaret etmedim. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmedim.
“Sanık kürsüsünde de olsam gördüğüm aksaklıkları tüm açıklığıyla söylemeye devam edeceğim. İnsanların hukuka güvenmediği bu durum sadece benim değil 80 milyonun problemidir. Bu salonlar da dahil olmak üzere aslında hiç kimse hiçbir yerde özgür değil.
“Ben gerçekleri söyledim, değil 17 yıl 27 yıl ile yargılansam bile gerçekleri söylemeye devam edeceğim.”

Ayrıca Kaftancıoğlu’nun geçen duruşma öncesi adliye önünde okuduğu şiir de dava dosyasına dahil edildi.

Kaftancıoğlu’nun ardından söz alan avukatları ise soruşturmanın genişletilmesi taleplerini yineledi.

Duruşma verilen öğlen arasının ardından avukatların savunmalarıyla sürdü.

Kaftancıoğlu’nun avukatı, “Usül olarak bu süreç müvekkilimizin başarısına karşı bir cezalandırma davasıdır” dedi ve ekledi:

“Devlet ne yazık ki kendisine muhalif olan siyasi aktörleri bu şekilde susturma yoluna gitmektedir. Müvekkilimizin sosyal medya paylaşımlarına karşı açılan bu dava tamamen hak ihlalleri içermektedir. Tüm savunmalarımız göz önüne alınarak müvekkilimizin beratını istiyoruz.”

‘O kaybetti, biz kazandık’

Canan Kaftancıoğlu ise son sözlerinde şu ifadeleri kullandı:

“Karar ne olursa olsun düşüncelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim, çünkü ‘biz mevsimi’ başladı. O kaybetti, biz kazandık.
“Saray vesayeti son bulana, saray vesayetinin cezalandırıcı sopaları yargılanana dek mücadele edeceğim. Biliyorum bahar geldi memleketimize, ‘biz mevsimi’ başladı. Çünkü o kaybetti, biz kazandık. 82 milyon kazandı.”

Mahkeme heyeti, kararın açıklanması için duruşmaya ara verdi.

Karar: 9 yıl 8 ay 20 gün hapis

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu hakkında beş ayrı suçlamadan toplam 9 yıl 8 ay hapis cezasına hükmetti.

  • “Örgüt propagandası”ndan 1 yıl 5 ay
  • “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”ten 1 yıl 6 ay 20 gün
  • “Cumhurbaşkanına hakaret”ten 2 yıl 4 ay
  • “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak”tan 1 yıl 8 ay
  • “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”ten 2 yıl 8 ay

Mahkeme, cezada ise ertelemeye gitmedi ve hükmün açıklanması geri bırakmadı. Buna gerekçe olarak Kaftancıoğlu’nun duruşmadaki tutum ve davranışları ile pişmanlık duymamasını gerekçe gösterildi.

Kaftancıoğlu: Kararlar duruşma salonlarında değil Saray odalarında alınıyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, hakkında toplamda 9 yıl 8 ay hapis cezası verilen duruşma sonrası adliye önüne bir açıklama yaptı.

“Açılan davalarda kararlar duruşma salonlarında değil Saray odalarında alınıyor. Bu sivil vesayetin adı Saray vesayetidir. Mafya yöntemlerine başvuran vesayetçi iktidara karşı mücadelemiz yeni başlıyor. Hayallerimden de düşüncelerimden de asla vazgeçmeyeceğim.”

Açıklama sırasında sık sık sık “Hak, hukuk, adalet”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’ndan ilk açıklamalar

Kaftancıoğlu’na hapis cezası verilmesine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan da açıklamalar geldi.

Kılıçdaroğlu, “Hangi görüşten olursa olsun ben adalet arayışını sağlayacağım ve gerçekleştireceğim. Bu ülkede adaletsizlik hukuksuzluk olmamalı” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu toprakların ruhuna aykırıdır. Düşünce özgürlüğü zenginliktir. Farklı düşünce olmadığı takdirde ülke zenginliği kaybeder. Adaletsizlik ülkenin itibarını zedeler. Benim üzüntüm adaletin bu ülkede yok olmasına.”

İmamoğlu ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin hukuk yoluyla gündem yaratarak insanları kutuplaştırmak gibi bir yönteme ihtiyacı yok. Karar üzücüdür. Karar can sıkıcıdır, Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisinin il başkanıdır.
“Bu hukuksuzluğun ise mahkemelerde giderileceğine inanıyorum. En doğru kararı vereceklerine inanıyorum. Canan Hanım’a sonuna kadar destek olacağım. Umut ediyorum bu sorun çözümlenecek. Bu millet için kol kola üretmeye devam edeceğiz.”

Sanatçılardan destek açıklaması

Dava öncesinde aralarında Arif Sağ, Ataol Behramoğlu, Barış Atay, Bedri Baykam, Bülent Emrah Parlak, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Erdal Erzincan, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Genco Erkal, Haydar Ergülen, Leman Sam, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan gibi sanatçıların da bulunduğu 153 isim Kaftancıoğlu’na destek açıklaması yapmıştı.

“Canan Kaftancıoğlu şahsında barışın, kardeşliğin, dayanışmanın dili yargılanmak isteniyor” denilen açıklamada, “Seninleyiz, 16 milyon İstanbulluyla beraber seninleyiz Canan. Asla yalnız yürümeyeceksin” ifadelerine de yer verilmişti.

Savcı cezalandırılmasını talep etmişti

Davanın 18 Temmuz’da yapılan ikinci duruşmasında savcı, Kaftancıoğlu’nun iddianamede yer alan suçlamalar kapsamında 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Mahkeme heyeti ise bir sonraki duruşmayı 6 Eylül’e ertelemişti.
Önceki Haber
HDP’den hem eylem yapan ailelere hem iktidara çağrı
Sonraki Haber
İtalya’da yeni dönem: Aşırı sağcı Salvini gitti, ‘göçmenlik uzmanı’ Lamorgese geldi