Ana SayfaDünyaEski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac yaşamını yitirdi

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac, hayatını kaybetti.

Fransa’nın 1995 – 2007 yılları arasındaki cumhurbaşkanı olan Jacques Chirac, 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Daha önceki dönemde de başbakanlık görevini yürüten Chirac’ın damadı, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Jacques Chirac bu sabah, sevdiklerinin yanında huzur içinde öldü” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Chirac, 2011’de yolsuzluktan yargılanmış ve iki yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak cezasının infazı ertelenmişti.

Chirac, Paris Belediye Başkanı olarak görev yaptığı yıllarda zimmetine para geçirmek ve kamu kaynaklarını kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

Jacques Chirac, ABD ve Britanya’da Ronald Reagan ve Margeret Thatcher ile güçlenen liberalizme karşı çıkmış ve bu akımı ‘ultra liberalizm’ olarak nitelendirmişti.

Fransa’nın sosyal liberalizme odaklanması gerektiğini söyleyen Chirac, devlet yatırımlarıyla desteklenen bir ekonomi anlayışını benimsemişti.

Chirac iktidarda olduğu dönemde cumhurbaşkanlarının görev süresini de 7 yıldan 5 yıla indirmişti.

Irak’ın işgaline karşı çıkmıştı

2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgaline dair karşı duruş sergileyen Chirac, ABD Başkanı George W Bush tarafından sert biçimde eleştirilmişti.

Chirac, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerini de desteklemiş, “Türkiye’nin AB’ye üyelik yolculuğu uzun ve zorlu olacaktır. Ancak bu üyelik arzu edilen bir gelişmedir” demişti.

Previous post
Bingöl'de cıvadan zehirlenenlerin sayısı 100'e çıktı
Next post
ABD'den Çin'e yaptırım kararı